Gezi Rehberi

Elaiussa Sebaste Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

M.Ö. 2. yüzyılda kurulan bir antik Roma şehri olan Elaiussa Sebaste, Mersin Merkez'e 55 km uzaklıkta Silifke yönündedir. Elaiussa terimi zeytin anlamına gelirken, kent M.Ö. 1'inci yüzyılda Olba hakimiyetinden de kurtularak özgürlüğüne kavuşur...

M.Ö. 2. yüzyılda kurulan bir antik Roma şehri olan Elaiussa Sebaste, Mersin Merkez’e 55 km uzaklıkta Silifke yönündedir. Elaiussa terimi zeytin anlamına gelirken, kent M.Ö. 1’inci yüzyılda Olba hakimiyetinden de kurtularak özgürlüğüne kavuşur. Gelelim Elaiussa Sebaste Antik Kenti Mersin nerede? nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? gibi bilgilere…

Görsel mersin.ktb.gov.tr’den alınmıştır.

ELAİUSSA SEBASTE ANTİK KENTİ MERSİN NEREDE?

Antik Kent günümüzde Silifke-Mersin karayolu üzerinde Mersin Merkez’e 52 km uzaklıktaki Ayaş (Merdivenlikuyu)’da yer almaktadır.

Adres: Merdivenlikuyu, 33750 Ayaş/Erdemli/Mersin

ELAİUSSA SEBASTE ANTİK KENTİ’NE NASIL GİDİLİR?

Mersin-Antalya karayolu üzerinden Silifke’ye gelmeden Erdemli ilçesine bağlı Ayaş’ta bulunan Antik Kente özel aracınızla Mersin Merkez’den yaklaşık bir saatte ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki haritadan Elaiussa Sebaste’ye kolayca gidebilirsiniz.

ELAİUSSA SEBASTE ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2021?

Elaiussa Sebaste Antik Kenti giriş ücreti; giriş ücretsiz olup, kazı çalışmaları haricinde kent ziyaret edilebilmektedir.

Görsel, Türkiye Kültür Portalı’ndan alınmıştır.

ELAİUSSA SEBASTE ANTİK KENTİ MERSİN HAKKINDA KISA BİLGİ

M.Ö. II. yüzyılda inşa edilen kentin ismi Strabon’a göre Zeytinlik anlamına gelen Elaiussa şehri ile Sebaste kentlerinin birleşimi ile doğmuştur. Elaiussa Sebaste doğu ve batı arasındaki ticareti sağlayan önemli liman kentiyken M.Ö. 20 yıllarında devlet eski önemini yitirmiştir.

Döneminde inşa edilen birçok tarihi yapılar günümüzde yol üzerinden görülebilirken, 1990’lı yıllarda yapılan kazı çalışmalarının ardından tiyatroda sağlamlaştırma çalışması yapılmış ve ziyarete açılmıştır.

Görsel mersin.ktb.gov.tr’den alınmıştır.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu