Gezi Rehberi

Donuktaş Roma Tapınağı, Tarsus

Donuktaş Roma Tapınağı veya Donuktaş Mabedi, Mersin'in Tarsus ilçesinde bulunan büyük bir tapınak örenidir.

Donuktaş Roma Tapınağı veya Donuktaş Mabedi, Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan büyük bir tapınak örenidir. Bu yazımızda Donuktaş Tapınağı hakkında bilgiler, tarihi ve özellikleri, adres-yol tarifi bilgilerini bulabilirsiniz.

Donuktaş Roma Tapınağı Hakkında Bilgiler

Tarsus’un geçmişten bu yana çeşitli dinlerin ve inanışların bir arada yaşadığı yerleşim yeri olması, birçok önemli dini yapının bir arada olduğu bir kent olmasını sağlamıştır. Bu yapılardan biri de halk tarafından “Donuktaş” ve “Dönüktaş” isimleriyle anılan Roma tapınağıdır.

Donuktaş Mabedi görsel Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Roma Tapınağı‘nın kime atfedildiği tam olarak bilinmemekle birlikte M.S. 2’inci yüzyılın sonlarına doğru inşasına başlandığı ancak bitirilemediği düşünülmektedir. Sır dolu bu yapı 18’inci yüzyıldan günümüze birçok araştırmacının ilgisini çekmiş, 1836’da Fransız konsolosu Gillet’in dinamitle yaptığı keşif, konstrüksiyonu büyük çapta tahrip etmiştir.

Tapınak hakkında en ciddi araştırma ise 1985-92 yılları arasında Tarsus Müzesi ve katılımcı Prof. Dr. Nezahat Baydur tarafından gerçekleştirilmiş, beş yıl süren çalışmalar sonucu birçok bilgi elde edilmiştir.

M.S. 2’inci yüzyıla tarihlenen tapınak, yeni buluntulara göre Side N1 – N2 tapınakları, M binası, tiyatro ve Tykhe tapınağının mimari özelliklerine bakılarak Antoninler dönemine ait olduğu düşünülmektedir. (Kaynak)

Donuktaş Mabedi görsel Tarsus.gov.tr’den alınmıştır.

Donuktaş Roma Tapınağı Nerededir, Nasıl Gidilir?

Adres: Tekke, 3710. Sk. No:24, 33440 Tarsus/Mersin

Donuktaş Mabedi, Tarsus merkezde Danyal Peygamber Kabri, Tarsus Devlet Hastanesi, Tarsu gibi bilinen yerlere yakın konumda yer almaktadır.

Kaynak
tarsus.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu