Gezi Rehberi

Dikilitaş, Mersin

Dikilitaş, Mersin'in merkez ilçesi Akdeniz'de bulunan ve bulunduğu köye adını veren bir anıttır.

Dikilitaş, Mersin’in merkez ilçesi Akdeniz’de bulunan ve bulunduğu köye adını veren bir anıttır. Halk arasında Bekirde olarak bilinen mahallenin (köyün) adı anıt nedeniyle Dikilitaş olmuştur.

DİKİLİTAŞ, MERSİN

Anıt, Mersin’e sadece 12 kilometre uzaklıkta, adını verdiği köyün güney kısmında, portakal bahçeleri içindedir. Dikilitaş, Asur Kralı Sanherib tarafından Dorlara karşı kazanılan bir zaferin ardından dikilmiş bir zafer anıtıdır. Anıtın dikildiği yer Anchiale Antik Kenti (Karaduvar) sınırları içerisindedir.

Dikilitaş Efsanesi / Hikayesi

Halk arasında anlatılan rivayete göre; Tarsus ve Silifke’de iki kavim vardır. Bu kavimler arasında süren kan davasını bitirme için Tarsus’lu bir ailenin kızını Silifke’den bir ailenin oğluna verirler. Bir bayram günü damat Silifke’ye, nişanlısının ailesinin yanına gider ancak vadesi dolup hayatını kaybeder. Kızın babası acı haberi aileye vermek için yola çıkar ve Dikilitaş’ın olduğu yerde delikanlının babası ile karşılaşarak durumu anlatır. Ölen çocuğun babası; “16 yaşında bir oğlum vardı ham tıraş, bileydim bu dünyada ölüm var, koymazdım taş üstünde taş” der ve orada bulunan taşı hızla kaldırır, o taş öylece kalır. (Kaynak)

Dikilitaş, Mersin | Mersinguncelhaber.com @Engin V.

DİKİLİTAŞ NEREDEDİR, NASIL GİDİLİR?

Anıt, Mersin’in Akdeniz ilçesinde, Dikilitaş (eski ismiyle Bekirde) Köyü’nün güneyinde bulunmaktadır. Aşağıdaki haritadan yardım alarak anıta Bekirde’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yazıda kullanılan görseller bilgilendirme amacıyla; wikipedia.org ve mersinguncelhaber.com‘dan alınmıştır.

Kaynak
mersin.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu