Gezi Rehberi

Cennet Cehennem Mağarası (Çökükleri) ve Meryem Ana Kilisesi, Silifke

Cennet Cehennem Mağarası veya Cennet Cehennem Çökükleri, Mersin-Silifke karayolu üzerinde Narlıkuyu yakınlarında bulunan, Mersin'in en önemli kültür turizmi yeridir. Doğal yollarla oluşan bu iki büyük çukur; obruk, mağara ve çökük gibi isimlerle anılmaktadır. İşte Cennet Cehennem Mağarası hakkında bilgiler...

Cennet Cehennem Mağarası veya Cennet Cehennem Çökükleri, Mersin-Silifke karayolu üzerinde Narlıkuyu yakınlarında bulunan, Mersin’in en önemli kültür turizmi yeridir. Doğal yollarla oluşan bu iki büyük çukur; obruk, mağara ve çökük gibi isimlerle anılmaktadır.

Cennet Cehennem Mağarası, Silifke

Cennet ve Cehennem Çukurları, yeraltı deresinin oluşturduğu kimyasal erozyonla, tavanın çökmesi sonucu meydana gelmiş büyük bir çukurlardır.

Silifke ilçe merkezine 25 km mesafede Antik Narlıkuyu Limanının 2 km kuzeybatısında, Kızkalesi‘nin 5 kilometre batısında yer almaktadır. Yer altı sularının uzun yıllar boyunca kireç tabakasını eriterek içerisindeki suyun boşalması ile altı oyulan tavan yapısının çökmesi ile meydana gelen doğal (obruk) oluşumlardır.

Cennet Mağarası Meryem Ana Kilisesi görseli | muze.gov.tr

Cennet Obruğu

Cennet Obruğu‘nun ağız kısmının açıklığı 250 x 110 metredir. Derinliği 70 metre olan obruğun taban kısmının güney tarafında 200 metre uzunluğunda ve en derin noktası 135 metre olan büyük bir mağara girişi vardır. Mağaranın giriş kısmında dikdörtgen planlı, blok kesme taşlarla yapılmış küçük bir kilise (Meryem Ana Kilisesi) bulunmaktadır. Obruğun taban kısmına yani “Cennet” 450 basamakla ulaşılmaktadır.

Cehennem Obruğu

Cehennem Obruğu‘nun ağız çapı 75×50 ölçülerindedir. Obruğun dış kenar kısımları iç bükey bir oluşuma sahip olduğu için Cehennem Çöküğü’ne inmek mümkün değildir. Cehennem Obruğu 128 metre derinliğe sahiptir. Yunan Mitolojisine göre Zeus, alev kusan yüz başlı ejderha Typhon’u buradaki bir kavgada yenerek onu Etna Yanardağı’nın altına sonsuza dek kapatmadan önce bir süre bu çukurda hapsetmiştir.

Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi, Cennet Çöküğü’nün içerisinde, çok tanrılı dönem tapınma yeri olan mağaranın tam ağzında inşa edilen bir kilisedir. Kilisenin giriş kapısı üzerindeki dört satırlık yazıttan, kilisenin Paulus isimli dindar bir şahıs tarafından Meryem Ana adına yaptırıldığı düşünülmektedir. (Kaynak)

Cennet Mağarası Meryem Ana Kilisesi görseli | muze.gov.tr

Cennet Cehennem Mağarası giriş ücreti 2021

Cennet Cehennem Mağarası giriş ücreti 35 TL’dir. Çökükleri ziyaret için ödediğiniz bilet ile Astım Mağarası’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Cennet Cehennem Çöküleri ziyaret saatleri; yaz dönemi saat 10.00 – 19.00 ve kış dönemi saat 10.00 – 16.00 arasıdır. Hafta sonu ören yeri ziyaretlere kapalıdır.

Cennet Mağarası Meryem Ana Kilisesi görseli | muze.gov.tr

Cennet Cehennem Mağarası nerede, nasıl gidilir?

Cennet Cehennem Obrukları, Mersin ili Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu mahallesi Hasanaliler mevkiide bulunmaktadır. Silifke ilçe merkezine 25 kilometre mesafede, Kızkalesi’ne ise 5 kilometre uzaklıkta konumlanmaktadır.

Kaynak
muze.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu