Gezi Rehberi

Çandır Kalesi (Paperon), Toroslar

Çandır Kalesi (Paperon Kalesi) Mersin'e 40 kilometre uzaklıkta Toroslar ilçesi kırsal alanında bulunan, tarihinin yanı sıra kapısına ulaşmak için çıkışan 172 basamaklı merdiveni ile bilinen büyük bir kaledir.

Çandır Kalesi (Paperon Kalesi) Mersin’e 40 kilometre uzaklıkta Toroslar ilçesi kırsal alanında bulunan, tarihinin yanı sıra kapısına ulaşmak için çıkışan 172 basamaklı merdiveni ile bilinen büyük bir kaledir.

Çandır Kalesi (Paperon) Tarihi

Kalenin yapılış tarihi hakkında iki farklı görüş bulunmaktadır. İlk görüş kalenin Ermeniler tarafından yapıldığı yönünde olsa da daha hakim görüş buranın Doğu Roma İmparatoru Zeno’nun 475 yılında başkentten kaçıp geçici bir süre saklandığı kale olduğu yönündedir.

Paperon Kalesi, 12 ve 14’üncü yüzyıllar arasında Kilikya Ermeni Krallığı’nın en önemli kalelerinden biri olmuştur. Kalenin önemi İç Anadolu’dan Namrun’a (bugünkü Çamlıyayla) giden yolları denetleyen konumudur.

Kale 14’üncü yüzyılın ortalarında kısa bir süre Karamanoğulları tarafından işgal edilmiş, 14’üncü yüzyılın sonlarında ise Memlüklüler’in eline geçmiştir.

Çandır (Paperon) Kalesi görseli – Google Haritalar @Özgür C.

Paperon Kalesi’nin Yapısı, Özellikleri

Kaleye çıkmak için iki kıvrımlı yaklaşık 172 basamaktan oluşan bir merdiven kullanılmaktadır. Birinci kıvrıma yaklaşık 1.30 cm’lik yükseklikteki bir açıklıktan girilir. Güneybatı tarafında kısmen yontulmuş bir kapıdan doğal bir su havzasına giden merdivenler bulunmaktadır. Bu oyun bir sarnıca dönüştürülmüştür. Batı tarafında ise sarnıca su taşıma amacıyla kemer yapılmıştır.

Kale kalıntılarının en önemlileri, kilise kalıntısı ve iki katlı yapı kompleksidir. Kilisede bulunan taş işçiliği 11’inci yüzyıl özelliği taşımaktadır. (Kaynak)

Çandır (Paperon) Kalesi görseli – Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi

ÇANDIR KALESİ NEREDEDİR, NASIL GİDİLİR?

Kale, günümüzde Mersin merkezin 40 kilometre kuzeyinde Toroslar’a bağlı Çandır Köyü’nün kuzeybatısında, Ayvagediği Yaylası’nın 7 kilometre doğusunda, 1450 metre yükseklikteki bir platonun üzerine konumlanmıştır.

GÖZNE KALESİ YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

BELENKEŞLİK KALESİ YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

Kaynak
kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu