Gezi Rehberi

Çamlıyayla’da Gezilecek Yerler (Tarihi Yapılar ve Doğal Güzellikler)

Mersin'in doğal güzellikleriyle bilinen ilçesi Çamlıyayla'da gezilecek yerler listesi bir hayli kalabalık. İlçenin eski adı olan Namrun'a adını veren Namrun Kalesi gibi tarihi bir yapının yanı sıra Çamlıyayla'da Kadıncık Vadisi Milli Parkı, Kocakatran Tabiat Parkı gibi birçok doğal güzellik bulunmaktadır.

Mersin’in doğal güzellikleriyle bilinen ilçesi Çamlıyayla’da gezilecek yerler listesi bir hayli kalabalık. İlçenin eski adı olan Namrun’a adını veren Namrun Kalesi gibi tarihi bir yapının yanı sıra Çamlıyayla’da Kadıncık Vadisi Milli Parkı, Kocakatran Tabiat Parkı gibi birçok doğal güzellik bulunmaktadır.

Çamlıyayla’da gezilecek yerler listesinde ilçede bulunan önemli tarihi yapılar ile doğal güzellikleri keşfedebilir, Çamlıyayla’da görülecek yerleri gezerek güzel bir gün geçirebilirsiniz.

ÇAMLIYAYLA’DA GEZİLECEK YERLER

Namrun Kalesi

Görsel Çamlıyayla Kaymakamlığı internet sitesinden alınmıştır.

Namrun Kalesi, Çamlıyayla’nın en önemli tarihi kalıntısıdır. Çamlıyayla’nın kuzey yamacında yükselen tepe üzerinde bulunan Namrun Kalesi‘nin günümüzdeki yuvarlak burçlu yapısı Ortaçağ’dan kalmıştır.

Devamını oku…

Sinap Kalesi

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

Sinap Kalesi, Namrun Kalesi’nin ardından Çamlıyayla’nın ikinci büyük tarihi yapısı olup ilçenin kuzey doğusunda yer almaktadır. Namrun Kalesi’nin arka kısmında kalan Sinap Kalesi‘nin içerisindeki kemerler ve kale burçları günümüze gelene kadar kısmen yıkılmış olup kemelerde sandal ağaçları ve çalılar yetişmiştir.

Devamını oku…

Çamlıyayla Çinili Göl (Dipsiz Göl)

Görsel, Google Haritalar’dan alınmıştır. | @Güvenç Dinçer

Çamlıyayla’nın ve bölgenin en özel ve tanınmış göllerinden biri olan Çinili Göl, Bolkar Dağları’nda yer alan buzul göllerinin en önemlisidir. Çamlıyayla ilçe sınırları içerisinde yer alan Çinili Göl veya Çini Göl, halk arasında “dipsiz” ismiyle bilinmektedir.

Devamını oku…

Kocakatran Tabiat Parkı, Cocakderesi Vadisi

Kocakatran Tabiat Parkı görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin’in Çamlıyayla ilçesi Cocakdere vadisinde bulunan Kocakatran Tabiat Parkı, doğal güzellikleri dikkat çekerken, 600 yaşından büyük olan Koca Katran anıt ağacı Mersin kültür turizmi açısından son derece öneme sahiptir. 

Devamını oku…

Kadıncık Vadisi Milli Parkı

Kadıncık Vadisi görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Mersin’in Çamlıyayla ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Fakılar Köyü’ne bağlı Kadıncık Vadisi Milli Parkı, Mersin’de gezilecek yerler listesinde başlarda yer alan, doğal güzellikleriyle hem doğa yürüyüşü hem de fotoğrafçılık için çok turist gelen bir milli parktır.

Devamını oku…

Cehennem Deresi (Pınarlıbük)

Cehennem Deresi görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

29.419 hektar alana sahip olan Cehennem Deresi, Mersin’in Çamlıyayla ilçesi Sebil mahallesinde bulunmaktadır. Milli Park arazisinin içerisinde 1.416 ha’lık alan Arslanköy ve Sadiye köylerinin sınırları bulunmaktadır. Milli Parkın asıl amacı yaban hayatını korumak ve devamlılığını sağlamaktadır. Sahada koruma altında olan yaban keçilerinin yanı sıra, kurt, çakal, domuz, tikli, porsuk, yaban kedisi gibi çok sayıda yabani hayvan türleri bulunmaktadır.

Devamını oku…

Ana Ardıç Tabiat Parkı

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır | Rıza Güleç

Ana Ardıç, Çamlıyayla’nın en yaşlı ve en büyük ardıç ağacıdır. Zamanla bölgeye adını veren Anıt ağaç, bir tarih ve tabiat anıtı olup bugün 1100 yaşından büyük olup 22 metre boyunda ve 3,5 metre çapındadır.

Devamını oku…

Papazın Bahçesi, Çamlıyayla

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır. | Papazın Bahçesi

Berdan Çayı’nın bir kolunun gözü Papazın Bahçesi‘ndeki çınar ağaçlarının altından çıkmakta ve Çamlıyayla’ya özgü kırmızı benekli doğal alabalık (mercan) burada yaşamaktadır.

Devamını oku…

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu