Gezi Rehberi

Çamlıyayla (Namrun) Yaylası gezilecek yerler, yapılacak aktiviteler

Mersin'in Çamlıyayla Yaylası (ilçesi) hem yayla kültürü açısından hem de doğa yürüyüşü yapılacak yerler açısından önem arz etmektedir.

Mersin’in Çamlıyayla Yaylası (ilçesi) hem yayla kültürü açısından hem de doğa yürüyüşü yapılacak yerler açısından önem arz etmektedir. Peki Çamlıyayla (Namrun) Yaylası gezilecek yerler ve Namrun Yaylası yapılacak aktiviteler nelerdir?

ÇAMLIYAYLA NAMRUN YAYLASI HAKKINDA BİLGİLER

Çamlıyayla, Mersin’in 13 ilçesinden biri olsa da Namrun Yaylası olarak bilinen, yaz aylarında nüfusu ciddi oranda artan bir yerdir. Mersin Merkez’den 90 kilometre uzaklıkta Külpet Dağı’nın eteğinde 1430 metre rakımda bulunan Çamlıyayla, Namrun Kalesi ile çevresindeki muazzam doğal güzelliklerle iç içe oldukça geniş bir alana yayılmış bir yayladır.

Yaban hayatı yönünden zengin olan Çamlıyayla’da Cehennemderesi ve çevresi, yaban keçisi koruma-üretme bölgesi olarak değerlendirilmektedir.

ÇAMLIYAYLA’DA (NAMRUN’DA) YAPILACAK AKTİVİTELER

  • Yaylaya 4 kilometre mesafede bulunan Sebil Beldesi – Cehennemderesi Kanyonu, yaya yürüyüşü (trekking) için Mersin’de en ideal rotalardan biridir.
  • Cehennemderesi’nde sportif olta balıkçılığı yapılmaktadır.
  • Namrun kalesi ile Papazın Bahçesi gezilebilecektir.
  • Cehennemderesi ve birçok yerde çadır kampı yapılabilecektir. (Malzemeleri getirmeniz gerekmektedir.)
Cehennem Deresi görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

ÇAMLIYAYLA (NAMRUN) YAYLASI GEZİLECEK YERLER – NAMRUN GEZİ REHBERİ

Çamlıyayla’da gezilecek yerler arasında tabiat parkları ve kaleler ağırlıkla yer almaktadır. İşte Çamlıyayla (Namrun) yaylası gezi rehberi..

Kocakatran Tabiat Parkı görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu