Gezi Rehberi

Çamlıyayla Çinili Göl (Dipsiz Göl)

Çamlıyayla'nın ve bölgenin en özel ve tanınmış göllerinden biri olan Çinili Göl, Bolkar Dağları'nda yer alan buzul göllerinin en önemlisidir.

Çamlıyayla’nın ve bölgenin en özel ve tanınmış göllerinden biri olan Çinili Göl, Bolkar Dağları’nda yer alan buzul göllerinin en önemlisidir. Çamlıyayla ilçe sınırları içerisinde yer alan Çinili Göl veya Çini Göl, halk arasında “dipsiz” ismiyle bilinmektedir.

ÇAMLIYAYLA ÇİNİLİ GÖL ÖZELLİKLERİ

2500 metre yükseklikte bir krater gölü olup, 25.000 m2’lik yüz ölçümüne sahiptir. Ölçülebilen derinliği 100 metrenin üzerindedir. Dipten kaynadığı düşünülmekte olup rengi siyaha çalan laciverttir.

Derinliği nedeniyle halk arasında “dipsiz” ismiyle de anılan gölün suyu içmeye elverişlidir. Göl doğal güzelliğinin yanı sıra göl kenarının kamp alanına uygun oluşu nedeniyle turizm açısından çok önemlidir. Çinili Göl‘ün civarında irili ufaklı 9 krater gölü daha bulunmaktadır. (Kaynak: Camliyayla.bel.tr)

Görsel Camliyayla.bel.tr’den alınmıştır.

ÇAMLIYAYLA ÇİNİLİ GÖL NEREDE NASIL GİDİLİR?

Çinili Göl Milli Parkı, Çamlıyayla‘ya bağlı Fakılar mevkiidedir. İlçe olarak Çamlıyayla‘ya bağlı olsa da göl, Bolkar Dağları’nda Niğde il sınırı içinde yer almaktadır. Aşağıda bulunan haritadan göle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kaynak
camliyayla.bel.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu