Gezi Rehberi

Cambazlı Kilisesi nerede ne zaman yaptırıldı? Cambazlı Köyü’ne nasıl gidilir?

Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim merkezi olan Uzuncaburç'a antik bir yolla bağlantılı olan Cambazlı'da günümüze gelen çok sayıda kalıntı bulunmaktadır. Bu kalıntılar arasında yer alan ve köyün girişinde yer alan kilise görülmeye değerdir...

Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim merkezi olan Uzuncaburç’a antik bir yolla bağlantılı olan Cambazlı‘da günümüze gelen çok sayıda kalıntı bulunmaktadır. Bu kalıntılar arasında yer alan ve köyün girişinde yer alan kilise görülmeye değerdir. Gelelim Cambazlı Kilisesi nerede ne zaman yaptırıldı? Cambazlı Köyü’ne nasıl gidilir? sorularının yanıtlarına…

Cambazlı’da geç helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait çok sayıda kalıntı yer almaktadır. Roma Dönemi mezar anıtları ve Erken Bizans Dönemi’ne ait kilise görülmeye değerdir. Bu kilise bölgedeki örtü seviyesine kadar en iyi durumda kalabilmiş kilise olup üç neflidir. Kilisenin neflerini ayıran sütunlardan kuzey tarafındakiler yıkılmış olsa da halen yapının içinde durmaktadır. Bazı sütun başlıkları devşirmedir. Oldukça iyi bir taş işçiliğine sahip olan Cambazlı Kilisesi‘nin temenos duvarları da günümüzde ayaktadır.

CAMBAZLI KİLİSESİ NEREDE?

Cambazlı Kilisesi, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Cambazlı Köyünde bulunmaktadır. Cambazlı Kilisesi, Silifke’nin 29 km doğusunda yer almaktadır.

Görsel Cambazlı Kilisesi’nin restoran öncesi hali olup Silifke.bel.tr’den alınmıştır.

SİLİFKE CAMBAZLI KÖYÜ’NE NASIL GİDİLİR?

Cambazlı Kilisesi’ne Silifke‘den Limonlu mahallesi üzerinden Esenpınar ve Sümek köylerini geçerek Cambazlı köyüne ulaşabilirsiniz. Ayrıca Silifke Merkez’den Hüseyinler Köyü üzerinden de köye ulaşım mümkündür. Cambazlı’ya toplu ulaşım ile gitme imkanı bulunmamaktadır.

CAMBAZLI KİLİSESİ GİRİŞ ÜCRETİ 2021 ZİYARET SAATLERİ

Cambazlı Kilisesi Ziyaret Saatleri: Kiliseyi haftanın her günü dilediğiniz zamanda (restorasyon çalışmaları olmadığı dönemlerde) ziyaret edebilirsiniz.

Cambazlı Kilisesi Giriş Ücreti 2021: Kilise için herhangi bir giriş ücreti olmayıp, ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak
Silifke.bel.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu