Gezi Rehberi

Bozyazı Softa Kalesi

Mersin ili Bozyazı ilçesinin 10 kilometre doğusunda, Mersin yolu üzerinde Fidik denilen tepe üzerine kurulan Softa Kalesi'nin surları yer yer iyi korunmuş durumda olup oval formdadır

Mersin ili Bozyazı ilçesinin 10 kilometre doğusunda, Mersin yolu üzerinde Fidik denilen tepe üzerine kurulan Softa Kalesi’nin surları yer yer iyi korunmuş durumda olup oval formdadır. Bozyazı Softa Kalesi hakkında bilgiler ile adres ve yol tarifi şu şekilde…

SOFTA KALESİ HAKKINDA BİLGİLER

Mersin’de görülecek doğal güzelliklerden birisi olan Bozyazı Softa Kalesi, tarihi önemi ve tepe üzerindeki muhteşem görüntüsü ile dikkat çekmektedir.

Kale, Bozyazı ilçe merkezinin doğusunda Kaledibi mahallesinde 140 metre yüksekliğinde bir tepe üzerinde inşa edilmiştir. Kale antik çağlardan beri korsanlar ve Romalılar tarafından kullanılmış, sonraki dönemlerde de iskan edilmeye devam edilmiştir.

Bizans İmparatorluğu egemenliğinin ardından 13. yüzyılda Anadolu Selçuklu Devleti tarafından alınan kale sonrasında Kilikya Ermeni Krallığı daha sonra da Karamanoğlu Beyliği tarafından ele geçirilmiştir. 1470’li yıllarda Osmanlı İmparatorluğu vezirlerinden Gedik Ahmet Paşa kaleyi Osmanlı topraklarına katmıştır.

Görsel Kulturportali.gov.tr’den alınmıştır. | Anamur Müze Müdürlüğü Arşivi

Softa Kalesi’nin güney yamaçlarında yer alan yapı grupları, bölgenin en önemli liman kenti olan Arsinoe’ye kadar uzanmaktadır. Kalenin güney yamacında benzerleri Anemurium Antik Kenti’nde görülen mimari biçiminde inşa edilmiş iki katlı mezar görülmektedir.

Yapının üst örtüsü tonozla örtülü olup yıkılmıştır. Kale girişinin sonunda bulunan ve duvarları günümüze gelmiş olan yapının cami olduğu düşünülmektedir. Kalenin sur duvarlarına yakın inşa edilmiş Geç Roma Dönemi’ne ait hamam bulunmaktadır. (Kulturportali.gov.tr)

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

BOZYAZI SOFTA KALESİ NEREDE?

Kale, Bozyazı ilçe merkezinin doğusunda Kaledibi mahallesinde 140 metre yüksekliğinde bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Mersin-Antalya karayolunun kuzeyinde bulunan kaleye ulaşan araç yolu olmadığı için aşağıdaki haritadan kaleye ulaşım sağlarken yaklaşık 200 metre yürünmesi gerektiği bilinmelidir.

Kaynak
kulturportali.gov.trmersin.ktb.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu