Gezi Rehberi

Bozyazı Çaltı Mağarası (Lenger Köyü)

Çaltı Mağarası, Mersin'in Bozyazı ilçesi Lenger Köyü'nde bulunan, çevresi dağlarla çevrili yemyeşil ormanlık alan içerisinde bulunan 1200 metre rakımlı bir mağaradır.

Çaltı Mağarası, Mersin’in Bozyazı ilçesi Lenger Köyü’nde bulunan, çevresi dağlarla çevrili yemyeşil ormanlık alan içerisinde bulunan 1200 metre rakımlı bir mağaradır. Bozyazı Çaltı Mağarası‘nın uzunluğu ve genişliği çok büyüktür.

BOZYAZI LENGER KÖYÜ TARİHİ

Lenger Köyü, M.Ö. 3000 yılında Tarhundassa Krallığı sınırları içinde olan bir yerdir. Bir müddet Asurlular tarafından ele geçirilirken Asur ve Babil metinlerinde bölgenin M.Ö. 7’inci ve 6’ıncı yüzyılda Fenikeliler’in eline geçtiği belirtilmiştir. Büyük İskender’in ölümünden sonra Ptolemais’lere kaldı. Roma İmparatorluğu zamanında M.S. 260’da önce Kilikyalılara sonrasında Pers egemenliğine geçti.

Romalıların ardından Bizans egemenliğine giren bölge, Emeviler ve Abbasiler tarafından zaman zaman istila edilmiştir. Bölgede Türk yerleşimi Selçuklu Devleti zamanında 1228 tarihinde olmuştur.

Lenger, Türkçe’de yayvan ve kenarları geniş, büyük bir kap anlamına gelmektedir. Toros Dağları’nın eteklerine kurulan Lenger Köyü, çevresi dağlarla çevrili yemyeşil bir yerdir. (Kaynak: Lenger Köyü ve sahipleri)

ÇALTI MAĞARASI HAKKINDA BİLGİLER

Bozyazı Lenger Köyü’nde bulunan Çaltı Mağarası, Bozyazı ilçe merkezine 40 km uzaklıkta, çevresi dağlarla çevrili yemyeşil ormanlık alan içerisinde bulunmaktadır. Çok derin olan ve uzunluğunun tespit edilmesi güç olan mağaranın yanlarında tavanında dikitler, sarkıtlar ve çok yönlü resimler bulunmakta olup mağaranın içerisinde insanı dinlendiren hoş bir hava vardır. (Kaynak: mersin.ktb.gov.tr)

Görsel vr.mersin.bel.tr’den alınmıştır.

BOZYAZI ÇALTI MAĞARASI NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Mağara, Mersin ili Bozyazı ilçe merkezine 40 kilometre uzaklıkta Lenger Köyü’nde bulunmaktadır. Aşağıda bulunan haritadan yardım alaran Lenger Köyü’ne rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kaynak
Lenger Köyü Facebook Sayfasımersin.ktb.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu