Gezi Rehberi

Berdan Barajı (Tarsus Barajı)

Berdan Barajı, Tarsus'un su ihtiyacını karşılayan Tarsus Çayı üzerinde bulunan bir baraj gölüdür...

Berdan Barajı, Tarsus’un su ihtiyacını karşılayan Tarsus Çayı üzerinde bulunan bir baraj gölüdür. Bu yazıda Berdan Barajı hakkında bilgiler, nerede ve nasıl gidilir, adres-yol tarifi gibi bilgileri bulabilirsiniz.

BERDAN BARAJI HAKKINDA BİLGİLER

Tarsus ilçe topraklarını Tarsus Çayı ve Seyhan Nehri’nin topladığı akarsular sulamaktadır. Tarsus Çayı üzerinde Berdan Barajı, bu akarsuyun kollarından Kadıncık Deresi üzerinde ise Kadıncık I. ve Kadıncık II. Hidroelektrik santralleri kurulmuştur.

Tarsus’ta bulunan Berdan Baraj Gölü, Mersin ve Tarsus’un içme suyunu karşılayan, Tarsus’taki tarım arazilerinin su ihtiyacını karşılayan ve yaz sıcaklarında bölge insanların mesire yeri ihtiyaçlarını karşılayan bir yerdir.

Berdan Barajı Mesire Yeri’nin çevre düzenlemesi yapılarak içerisinde açık hava gösteri merkezi, açık hava sineması, hayvanat bahçesi, halı saha, çocuk oyun alanları gibi yerlerle modern bir mesire yeri haline getirilmiştir. (Kaynak)

Tarsus Baraj görseli Google Haritalar’dan alınmıştır. @İrem Ş.

Berdan Barajı ve Hidroelektrik Santrali nerededir, nasıl gidilir?

Berdan Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Tarsus’un Dadalı Köyü‘nün Tarsus Çayı kenarında, Tarsus Doğa Parkı’nın bulunduğu alandadır. Aşağıdaki haritadan baraja kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tarsus Baraj görseli Google Haritalar’dan alınmıştır. @Osman Ö.
Kaynak
tarsus.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu