Gezi Rehberi

Belenkeşlik Kalesi, Soğucak

Belenkeşlik Kalesi, Mersin'in yaklaşık 20 kilometre kuzeyindeki Toroslar'a bağlı Soğucak yaylasında bulunmaktadır.

Belenkeşlik Kalesi, Mersin’in yaklaşık 20 kilometre kuzeyindeki Toroslar’a bağlı Soğucak yaylasında bulunmaktadır. Kale, iki katlı ve dikdörtgen planlıdır. Dış duvarları kesme blok taşlarla örülen kale, üzerine yapıldığı kayalık arazi ile bütünleşmiş haldedir.

BELENKEŞLİK KALESİ HAKKINDA BİLGİLER

Günümüze kadar sağlam gelmeyi başaran Belenkeşlik Kalesi‘nin üst katında gözetleme delikleri bulunmaktadır. Alt katta enine iki kemerle desteklenen odanın kuzeybatı köşesinde büyük ve üstü açık bir kapı vardır. Bu kapıdan kalenin ikinci katına çıkılır. İkinci katın duvarlarındaki konsolumsu taş çıkıntılar, belki de ağaç hatıllardan yapılmış bir üçüncü katın da geçmişte olabileceğini göstermektedir. (Kaynak)

Kalenin yandan görünümü | Google Haritalar

BELENKEŞLİK KALESİ NEREDEDİR, NASIL GİDİLİR?

Kale, Mersin’in yaklaşık 20 kilometre kuzeyindeki Toroslar’a bağlı Soğucak yaylasındadır. Soğucak’a gitmek için Mersin Merkez’den Mersin-Gözne Yoluna sapılır. Bu yolda kısa bir araç yolculuğu ile Soğucak Belenkeşlik’e gidilebilecektir.

Kale ile Mersin Şehir Hastanesi arası mesafe Mersin-Gözne yolu üzerinden 27 kilometre olup, araç yolculuğu 30-31 dakika civarı sürmektedir.

Kalenin etrafının görünümü | Google Haritalar @Halil B.

SOĞUCAK YAYLASI YAZIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

Kaynak
toroslar-bld.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu