Gezi Rehberi

Başnalar Kalesi, İnsu Köyü

Başnalar Kalesi, Mersin'in Yenişehir ilçe merkezinin 15 kilometre kuzey batısında, İnsu mahallesindedir. Üç tarafı vadiyle çevrili olan kalenin diğer tarafı ormanlık ve dağlıktır.

Başnalar Kalesi, Mersin’in Yenişehir ilçe merkezinin 15 kilometre kuzey batısında, İnsu mahallesindedir. Üç tarafı vadiyle çevrili olan kalenin diğer tarafı ormanlık ve dağlıktır.

BAŞNALAR KALESİ HAKKINDA BİLGİLER

Başnalar Kalesi’nin üç tarafı vadiyle çevrili, diğer tarafı (doğusu) dağlık ve ormanlıktır. Kalenin üç kulesi bulunurken, duvarlarının yapısından ötürü kalenin Bizans döneminde yapıldığı düşünülmektedir.

Kale görseli Erçel Facebook Sayfası’ndan alınmıştır.

BAŞNALAR KALESİ NEREDEDİR, NASIL GİDİLİR?

Kale, Yenişehir ilçe merkezinin 15 kilometre kuzey batısında, İnsu Mahallesi’ndedir. İnsu içinden kalenin 300-400 metre yakınına kadar yol vardır, kalan mesafe ise yürüyerek tamamlanacaktır.

Yukarıdaki haritadan yardım alarak İnsu‘ya kolayca ulaşım sağlayabilir ve kalenin yakınlarına kadar aracınızla gidebilirsiniz.

Not: Yazıda kullanılan kale görseli Erçel Facebook Sayfası‘ndan alınmıştır.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu