Gezi Rehberi

Barbaros (Eğribük) Koyu nerede, nasıl gidilir?

Eğribük Koyu (Barbaros Koyu) Mersin ilinde birçok antik kalıntının bulunduğu bir koy ve dere ağzıdır. Herhangi bir tesisin olmadığı koy, günü birlik piknik yeri, plaj ve çadır kamp yeri olarak kullanılmaktadır.

Eğribük Koyu (Barbaros Koyu) Mersin ilinde birçok antik kalıntının bulunduğu bir koy ve dere ağzıdır. Herhangi bir tesisin olmadığı koy, günü birlik piknik yeri, plaj ve çadır kamp yeri olarak kullanılmaktadır. Gelelim Barbaros Koyu nerede? Barbaros Koyu kamp alanları, Eğribük Koyu nasıl gidilir? Mersin Eğribük Koyu arası kaç kilometre, Eğribük Koyu tarihi gibi bilgilere…

BARBAROS EĞRİBÜK KOYU NEREDE? NASIL GİDİLİR?

Barbaros Koyu veya Eğribük Koyu, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Akdere mahallesinde bulunmaktadır.

Mersin Merkez ile Eğribük Koyu arası kaç kilometre? diye merak edenler için, Mersin Barbaros Koyu arası 129 kilometre olup, araç yolculuğu trafik olmadığı saatlerde 1 saat 55 dakika civarı sürmektedir.

Eğribük görseli Google Haritalar’dan alınmıştır.

Eğribük Koyu nasıl gidilir? diye merak edenler, Mersin-Antalya Yolu/D400 üzerinden koya ulaşımı aşağıdaki haritadan yardım alarak sağlayabilirsiniz.

BARBAROS EĞRİBÜK KOYU TARİHİ

Akdere Köyü sınırları içerisinde bulunan Barbaros Koyu veya Eğribük Koyu veya Tahta Limanı olarak bilinen bölgede tarihi iki bin yıl öncesine uzanan Palaiai Kenti kalıntıları bulunmakta ve 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı olarak belirlenmiştir.

Palaia Helen dilinde “Eski” anlamında, Palaia Polis “Eski Kent” anlamına gelmektedir. Palaiai kalıntılarının bir kısmı günümüzde Eğribük Koyu’nda bir kısmı da deniz altında bulunmaktadır.

Eğribük görseli Foursquare’den alınmıştır.

BARBAROS KOYU KAMP ALANLARI

Barbaros Koyu kamp alanları açısından önemli bir koydur. Koyda çadır kurup kamp yapabilir, cam gibi temiz denizi ve altın rengi kumların keyfini günübirlik değil daha uzun süre çıkarabilirsiniz.

Eğribük görseli Foursquare’den alınmıştır.

BARBAROS KOYU TEKNE TURLARI

Eğribük Koyu tekne turlarının uğrak duraklarındandır. Taşucu Limanı’ndan hareket eden yatların ilk durağı Barbaros Koyu olup turla hem Barbaros Koyu’nu hem de Dana Adası, Tisan Yarımadası ve Boğsak Koyu’nu görerek, denize girebilirsiniz.

Kaynak
Wikipedia.org

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu