Gezi Rehberi

Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi Tarihçesi

Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi veya Aziz Antuan Katedrali, Mersin Merkez'de bulunan tarihi bir Roma Katolik kilisesidir. 1855 yılında inşa edilen kilise tarihçesi ve Hristiyanlar önemi ile Mersin kültür turizmi açısından önem arz etmektedir...

Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi veya Aziz Antuan Katedrali, Mersin Merkez’de bulunan tarihi bir Roma Katolik kilisesidir. 1855 yılında inşa edilen kilise tarihçesi ve Hristiyanlar önemi ile Mersin kültür turizmi açısından önem arz etmektedir. Gelelim Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi Tarihçesi, Sent Antuan Latik Katolik Kilisesi nerede, nasıl gidilir gibi bilgilere…

AZİZ ANTUAN LATİN KATOLİK KİLİSESİ TARİHÇESİ

1840’lı yıllarda Lübnanlı Hristiyanlar, Dürzüler tarafından katledilince Osmanlı döneminde Mersin‘e Maruniler yerleşti. 1853 yılında kilise inşa etmeye karar verdiler ve 1854’te Rahip Antonio, Mersin’e yerleşti.

18 Eylül 1855 yılında Osmanlı padişahının fermanı ile Mersin Katolik Kilisesi inşa edilirken yanına da bir Kapusenler Manastır Okulu inşa edildi. Tüm yapılar 1898 yılında tamamlanırken okul 1923 yılında devlet tarafından kamulaştırıldı ve 1944 yılında Mersin Üçocak İlkokuluna çevrildi.

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.

AZİZ ANTUAN LATİN KATOLİK KİLİSESİ NEREDE NASIL GİDİLİR?

Kilise, Mersin’in Merkez ilçesi Akdeniz’de Uray Caddesi üzerindedir. Kilise, Mersin Limanı’na gelmeden, İş-Kur binası ile liman arasında konumlanmıştır.

Adres: Yeni, Uray Cd. No:12, 33050 Akdeniz/Mersin

Görsel Google Haritalar’dan alınmıştır.
Kaynak
wikipedia.org

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu