Gezi Rehberi

Aydıncık Liman Kalesi

Kelenderis (Aydıncık) kentinin güneyindeki yarımadayı çevreleyen surlar ve Liman Kalesi'ne ait kalıntılar günümüze gelebilmiştir.

Kelenderis (Aydıncık) kentinin güneyindeki yarımadayı çevreleyen surlar ve Liman Kalesi’ne ait kalıntılar günümüze gelebilmiştir. Aydıncık Liman Kalesi, Antik Çağlar’da ve ortaçağ zamanlarında kente yönelik saldırılara karşı güçlü savunma sistemiyle direnmiştir.

AYDINCIK LİMAN KALESİ HAKKINDA BİLGİLER

Antik Çağlar, ortaçağ ve sonrasında kent savunması açısından çok önemli bir görevi olan Liman Kalesi, günümüze bazı duvar kalıntıları ile gelebilmiştir.

Kale, Kelenderis‘ten günümüze kalan önemli bir yapıdır. 19’uncu yüzyıldan itibaren gezenlerin uğrak yeri olmaktan çıkan liman işlevini yitirmesi ile terk edilen kale, kent yapılaşmasında taşocağı gibi kullanılmış, günümüze ulaşan bazı duvar kalıntıları dışında yok olmaya başlamıştır. (Kaynak: Mersin.ktb.gov.tr)

KELENDERİS ANTİK KENTİ’NE NASIL GİDİLİR?

Mersin Merkez’den Kelenderis’e ulaşım için Aydıncık’a belediye otobüsü veya Antalya’ya giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Özel araçla Aydıncık’a gidecekler için; Mersin Merkez – Aydıncık arası 184 km mesafe bulunmakta ve araçla ortalama 3 saat 5 dakika sürmektedir. Aşağıdaki harita yardımıyla antik kente kolayca ulaşabilirsiniz…

KELENDERİS ANTİK KENTİ YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu