Gezi Rehberi

Aya Tekla Yeraltı Kilisesi nerede? Ziyaret saatleri ve giriş ücreti

Aya Tekla Yeraltı Kilisesi (Meryemlik), Silifke ilçe merkezine dört kilometre uzaklıkta yer alan ören yeridir. Kilise, Hristiyanlık tarihi ve Mersin Kültür Turizmi açısından çok önemlidir.

Aya Tekla Yeraltı Kilisesi (Meryemlik), Silifke ilçe merkezine dört kilometre uzaklıkta yer alan ören yeridir. Kilise, Hristiyanlık tarihi ve Mersin Kültür Turizmi açısından çok önemlidir. Gelelim Aya Tekla Yeraltı Kilisesi nerede? nasıl gidilir? Aya Tekla Yeraltı Kilisesi ziyaret saatleri ve giriş ücreti 2021 gibi soruların yanıtlarına…

Hz. İsa’nın havarilerinden St. Paul’ün vaazlarından etkilenen 17 yaşındaki Tekla, kendisini Hristiyanlık dinine adamıştır. Bugünkü Konya ve Yalvaç’ta Hristiyanlığı yaymak için propaganda yaparken paganların baskılarına maruz kalınca kaçarak Seleucia’ya gelen Aya Tekla, sonradan kiliseye çevrilen bir mağarada saklanmıştır. Sığındığı mağaradan yöredeki insanlara Hristiyanlık inancını yayarken, mucizeler yaratarak hastaları da iyileştirdiği rivayet edilir. Yine öldürüleceği sırada bu mağarada kaybolduğuna inanılır.

AYA TEKLA YERALTI KİLİSESİ NEREDE?

Aya Tekla Yer Altı Kilisesi, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Yeni mahallede bulunmaktadır.

Adres: Yeni Mahallele Becili Mevkii Silifke / Mersin

Görsel Muze.gov.tr’den alınmıştır.

AYA TEKLA YERALTI KİLİSESİ SİLİFKE’YE NASIL GİDİLİR?

Mersin merkez ile Silifke ilçe merkezi arası 78 km olup, yolculuk araçla yaklaşık olarak 1 saat 12 dakika sürmektedir. Silifke‘ye Merkez’den belediye otobüsü ve Silifke Koop ile ulaşım sağlanabilecektir.

Silifke’de Alparslan Türkeş Bulvarı’ndan Ayatekla Sokak’a saparak kiliseye 5-10 dakika arası sürecek yolculuk ile ulaşabilirsiniz.

AYA TEKLA YERALTI KİLİSESİ ZİYARET SAATLERİ 2021 GİRİŞ ÜCRETİ

Silifke Aya Tekla Ören Yeri ziyaret saatleri 2021 yaz dönemi saat 10.00 – 19.00 arası ve kış dönemi saat 08.00 – 16.45 arasıdır.

Silifke Aya Tekla Ören Yeri giriş ücreti 2021 yoktur, kiliseyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak
kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu