Gezi Rehberi

Asar Kalesi (Hisar Kale), Toroslar

Asar Kalesi veya Hisar Kale Toroslar'ın Gözne yaylasından Arslanköy'e giden yol güzergahında Güzelyayla'ya yakın konumda bulunan, Ortaçağ döneminde yapılan tarihi bir kaledir.

Asar Kalesi veya Hisar Kale Toroslar‘ın Gözne yaylasından Arslanköy’e giden yol güzergahında Güzelyayla’ya yakın konumda bulunan, Ortaçağ döneminde yapılan tarihi bir kaledir.

ASAR KALESİ (HİSAR KALE) HAKKINDA

Kalenin dışı kalker kesme blok taşlarla örülü olup kalenin batı tarafındaki vadinin yanında, bugün çok az taşları kalan Arslanköy Kalesi görülmektedir.

Hisar Kalesi‘nin dış yüzündeki taşların yüzeyi pürüzlü olarak işlenmiştir. Kuzey kulesinin haricinde iç kısım duvar taşları düzgün yüzeylidir. Kalenin kuzeyinde şuan yıkık olan ince bir apsidal yapı bulunuyordu. Bu alanın depo veya kilise olduğu tahmin edilmektedir. Güneydeki kule odasının girişi yıkılmış olup, odanın iç duvarlarının yapısı düzgün kesme kalker kaplama taş arası moloz dolguludur.

Kalenin planı ve taş işçiliğinden dolayı Ortaçağ dönemine ait bir yapı olduğu düşünülmektedir. Kaleye ait bazı ufak depolar anayolda bulunmaktadır. (Kaynak)

ASAR KALESİ NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Asar Kalesi, Mersin’in Toroslar ilçesine bağlı Çağlarca yaylası civarındadır. Mersin’de gezilecek yerler listelerinde mutlaka yer verilen Sunturas Şelalesi‘ne çok yakın konumda, Mersin-Arslanköy yolu ile ulaşım sağlanmaktadır.

Kaynak
mersin.ktb.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu