Gezi Rehberi

Arsinoe Antik Kenti (Maraş Tepesi) | Arsinoe Harabeleri

Eski Çağ Coğrafyacısı Strabon, Arsinoe hakkında; "Anamurium'dan sonra ilk kent olan Nagidos'a sonra bir demir atma yeri bulunan Arsinoe'ye gelinir" demiştir.

Eski Çağ Coğrafyacısı Strabon, Arsinoe hakkında; “Anamurium’dan sonra ilk kent olan Nagidos’a sonra bir demir atma yeri bulunan Arsinoe‘ye gelinir” demiştir. Mersin Müzesi’nde sergilenen yazıttan Arsinoe kentinin ilk kez M.Ö. 270 yıllarında Aspendoslu Aetos’un zamanında kurulduğu anlaşılmaktadır.

Bu yazımızda Bozyazı Arsinoe Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir? Arsinoe (Maraş Tepesi) ne zaman kim tarafından yaptırılmıştır? Arsinoe kenti tarihi, önemi gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

ARSİNOE ANTİK KENTİ HAKKINDA BİLGİLER

Bozyazı’nın 2 kilometre doğusunda Maraş Tepesi üzerinde kurulu olan Arsinoe, Mısır Kralı Ptolemaios’un eşi Kraliçe Arsinoe adını taşıyan antik bir liman kentidir.

Mersin Müzesi’nde sergilenen yazıttan Arsinoe kentinin M.Ö. 270 yıllarında Aspendoslu Aetos tarafından Mısır Kralı Ptolemaios’un eşi Kraliçe Arsinoe tarafından kurulmuştur. Akdeniz kıyılarında Arsinoe adı verilen birçok şehir bulunurken, Bozyazı‘da bulunan Arsinoe kenti, ikinci olarak bilinmektedir.

Mersin Müzesi’nde bulunan yazıtta komşu kent Nagidos’la aralarında çıkan sınır anlaşmazlığın giderildiği ve iki nüsha hazırlanan yazıtın Nagidos’ta Afrodit Tapınağı’na, Arsinoe’de ise kapalı kutsal bir alana yerleştirildiğinden bahsedilmiştir. Arsinoe 6’ıncı yüzyıl başlarında piskoposluk olmuş, erken Orta Çağ’da terk edilmiş ve tekrar yerleşim görmemiştir.

Görüntü vr.mersin.bel.tr’den alınmıştır.

Günümüzde Arsinoe Antik Kenti

Doğu – batı limanları bulunan Arsinoe’nin çevresinde arazinin eğimine uyan kale surları bulunmaktadır. Bunlardan kulelerle desteklenmiş olan batı duvarları günümüzde sağlam durumdadır. Antik kent içinde birçok yapı kalıntısı ise günümüze gelene kadar tamamen tahrip olmuştur.

Arsinoe’de erken Bizans Dönemi’ne ait, günümüze sadece temel izleri kalmış üç kilise tespit edilmiştir. Ören Yerinin kuzey doğusunda bulunan kilise ile doğusunda bulunan kesme ve moloz taştan inşa edilen bazilika, plan özelliklerini koruyarak günümüze gelmiştir. (Kaynak: Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü)

ARSİNOE ANTİK KENTİ NEREDE? MARAŞ TEPESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Bozyazı ilçesinin 2 kilometre doğusundaki Çubukkoyağı Mahallesi sınırları içerisinde, denize doğru burun biçiminde uzanan Maraş Tepesi üzerinde Arsinoe harabeleri bulunmaktadır. Bölgeye özel veya kiralık araçla gidilebilecektir.

Adres: Çubukkoyağı Mahallesi Bozyazı / Mersin

Kaynak
kulturportali.gov.trvr.mersin.bel.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu