Gezi Rehberi

Anemurium Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

M.Ö. 4'üncü yüzyıldan günümüze gelen Anemurium Antik Kenti, 19. yüzyılda İngiliz Albay Francis Beaufor'un Akdeniz'de yaptığı keşifler sırasında bulunmuş, 1960 yılında Kanada Toronto Üniversitesi'nden Elisabeth Alfoldi Rosenbaum tarafından yüzey araştırmaları yapılmaya başlanmıştır...

M.Ö. 4’üncü yüzyıldan günümüze gelen Anemurium Antik Kenti, 19. yüzyılda İngiliz Albay Francis Beaufor’un Akdeniz’de yaptığı keşifler sırasında bulunmuş, 1960 yılında Kanada Toronto Üniversitesi’nden Elisabeth Alfoldi Rosenbaum tarafından yüzey araştırmaları yapılmaya başlanmıştır. Gelelim Anemurium Antik Kenti nerede? nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? gibi bilgilere…

ANEMURİUM ANTİK KENTİ HAKKINDA BİLGİLER

Anemurium‘da ilk yerleşimin tarihi kesin olarak bilinmese de, kentin adı bir liman listesinde geçtiği için M.Ö. 4’üncü yüzyılda var olduğu düşünülmektedir.

19’uncu yüzyılda İngiliz donanmasından Albay Francis Beaufor’un Akdeniz kıyılarında yaptığı keşif gezisiyle tanınan Anemurium Antik Kenti’nde 1960’lı yıllarda Toronto Üniversitesi’nden Elisabeth Alföldi tarafından yüzey çalışmaları başlatılırken, Kanada British Colombia Üniversitesi’nden Prof. James Russel Başkanlığı’nda yapılan kazı ve restorasyon çalışmaları 1998 yılı sonuna kadar sürdürülmüştür.

Yapılan kazı çalışmalarında; balıkçı aletleri, inşaat, terzi, çömlekçi aletleri, sikkeler, kurşun mühür, kantar ağırlığı, dokuma aletleri, anahtar, kilit, oyun ve eğlence aletleri, usturalar, makyaj malzemeleri, kolye, küpe, bilezik, altın kemer tokaları bulunmuştur.

Görsel Türk Hava Kurumu’ndan alınmıştır.

ANEMURİUM ANTİK KENTİ TARİHİ

M.Ö. 4’üncü yüzyılda yerleşimin başladığı Anemurium‘da M.S. 1’inci yüzyılda gelişmeye başlayan Commagene Krallığı’nın bir bölümü bulunmaktadır. Kenti çevreleyen surlar bu dönemde yapılırken, antik kent zikzaklı sur duvarlarıyla çevrili olup kale içerisindeki yerleşim tepeden denize inen duvarla ikiye ayrılmış şekildedir.

Roma Dönemi’nde Kıbrıs’a olan yakınlığı nedeniyle ara istasyon konumunda olan Anemurium, karayoluyla Roma’nın önemli kentlerinden biri olan Germaniopolis ile bağlantılıdır. Bu sebeple bölgedeki doğal kaynakların ihraç edildiği önemli bir ticaret kenti olmuştur. Şehrin parlak dönemi M.S. 260 yılında Pers ordularının eline geçmesiyle son bulmuştur. 5’inci yüzyılda Isauriallılar’ın eline geçen kent, Isaurialı Zenon döneminde refaha kavuşmuş, 6’ıncı yüzyılın sonuna kadar parlak dönemi sürmüştür. 7’inci yüzyılda Arap akınlarına uğrayan kent bu tarihten sonra terk edilmiştir.

M.Ö. 4 ve 1. yüzyıllara tarihlenen beşik tonozlu, iki katlı, tek veya iki odalı 350 civarındaki mezar ile su kemerleri ve kilise kalıntıları günümüze kalmıştır. Kentte ortaya çıkan mozaikler günümüzde Anamur Müzesi‘nde sergilenmektedir.

Görsel Türk Hava Kurumu’ndan alınmıştır.

ANEMURİUM ANTİK KENTİ NEREDE?

Antik Kent günümüzde Mersin’in Anamur ilçesi Ören mahallesinde, Anamur Burnu’nun doğuya bakan yamaçlarında bulunmaktadır.

  • Adres: Ören, 33630 Anamur/Mersin
  • Telefon: (0324) 237 19 00

ANAMURİUM ANTİK KENTİ’NE NASIL GİDİLİR?

Anamur’a Mersin-Antalya karayolu üzerinden Antalya yönüne doğru ulaşabilirsiniz. Anamur ile Mersin Merkez arası 232 km olup, yolculuk özel araçla yaklaşık 3,5 saat sürmektedir. Ayrıca otogardan Antalya otobüsleri ile Anamur’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Antik kent için haritayı aşağıda bulabilirsiniz…

ANEMURİUM ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ NEDİR 2021?

Anemurium Antik Kenti giriş ücreti (Ören Yeri) 10 TL olup, ören yeri hafta sonu ziyaretlere kapalıdır. Antik Kent girişinde Müze Kart geçerlidir.

Anemurium Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi saat 08.00 – 19.00 arası, kış dönemi ise 08.00 – 17.00 arasıdır.

Görsel Türk Hava Kurumu’ndan alınmıştır.
Kaynak
kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu