Gezi Rehberi

Anemurium Antik Kent Plajı (Çakıl Taşı Plajı) nerede giriş ücreti 2021

Mersin'in kültür turizmi merkezlerinden Anemurium Antik Kenti içerisinde bulunan çakıl taşı plajı, antik kenti gezenlerin denize girdiği yerdir.

Mersin’in kültür turizmi merkezlerinden Anemurium Antik Kenti içerisinde bulunan çakıl taşı plajı, antik kenti gezenlerin denize girdiği yerdir. Anemurium Antik Kent Plajı nerede nasıl gidilir? Anemurium Antik Kent Plajı giriş ücreti 2021 ne kadar? İşte Çakıl Taşı Plajı hakkında bilgiler…

ANEMURİUM ANTİK KENTİ HAKKINDA BİLGİLER

Anemurium‘da ilk yerleşimin tarihi kesin olarak bilinmese de, kentin adı bir liman listesinde geçtiği için M.Ö. 4’üncü yüzyılda var olduğu düşünülmektedir.

19’uncu yüzyılda İngiliz donanmasından Albay Francis Beaufor’un Akdeniz kıyılarında yaptığı keşif gezisiyle tanınan Anemurium Antik Kenti’nde 1960’lı yıllarda Toronto Üniversitesi’nden Elisabeth Alföldi tarafından yüzey çalışmaları başlatılırken, Kanada British Colombia Üniversitesi’nden Prof. James Russel Başkanlığı’nda yapılan kazı ve restorasyon çalışmaları 1998 yılı sonuna kadar sürdürülmüştür.

Yapılan kazı çalışmalarında; balıkçı aletleri, inşaat, terzi, çömlekçi aletleri, sikkeler, kurşun mühür, kantar ağırlığı, dokuma aletleri, anahtar, kilit, oyun ve eğlence aletleri, usturalar, makyaj malzemeleri, kolye, küpe, bilezik, altın kemer tokaları bulunmuştur.

Görsel Türk Hava Kurumu’ndan alınmıştır.

ANEMURİUM ANTİK KENT PLAJI’NIN DENİZİ NASIL?

Anemurium Antik Kenti‘nin deniz kenarı tamamen çakıl taşları ile örtülüdür. Kentin antik kalıntılarının bir kısmı da denizin altında bulunmaktadır. Deniz suyu aniden derinleşebildiği için yüzerken dikkat etmek gerekmektedir.

Plaj görseli tripadvisor.com’dan alınmıştır.

ANEMURİUM ANTİK KENT PLAJI NEREDE NASIL GİDİLİR?

Antik Kent günümüzde Mersin’in Anamur ilçesi Ören mahallesinde, Anamur Burnu’nun doğuya bakan yamaçlarında bulunmaktadır.

  • Adres: Ören, 33630 Anamur/Mersin
  • Telefon: (0324) 237 19 00

ANAMURİUM ANTİK KENTİ’NE NASIL GİDİLİR?

Anamur’a Mersin-Antalya karayolu üzerinden Antalya yönüne doğru ulaşabilirsiniz. Anamur ile Mersin Merkez arası 232 km olup, yolculuk özel araçla yaklaşık 3,5 saat sürmektedir. Ayrıca otogardan Antalya otobüsleri ile Anamur’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Antik kent için haritayı aşağıda bulabilirsiniz…

ANEMURİUM ANTİK KENT PLAJI GİRİŞ ÜCRETİ NEDİR 2021?

Anemurium Antik Kent plajı giriş ücreti (Ören Yeri) 10 TL olup, ören yeri hafta sonu ziyaretlere kapalıdır. Antik Kent girişinde Müze Kart geçerlidir. Müze Kart ile plaja ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Anemurium Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi saat 08.00 – 19.00 arası, kış dönemi ise 08.00 – 17.00 arasıdır.

Plaj görseli tripadvisor.com’dan alınmıştır.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu