Gezi Rehberi

Anamur’da Gezilecek Yerler (Tarihi Yapılar ve Doğal Güzellikler)

Kültür ve tarih şehri Mersin'de gezilecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunmaktadır. Mersin Anamur'da gezilecek yerler listesinde, Anamur'da bulunan tüm tarihi yapılar ile doğal güzellikleri bulabilir, Anamur'da görülecek yerlerle tatilinize renk katabilirsiniz.

Kültür ve tarih şehri Mersin’de gezilecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunmaktadır. Mersin Anamur’da gezilecek yerler listesinde, Anamur’da bulunan tüm tarihi yapılar ile doğal güzellikleri bulabilir, Anamur’da görülecek yerlerle tatilinize renk katabilirsiniz.

Muhteşem denizi ile bilinen Anamur; antik kent, kale, cami, kilise ve tabiat parkı açısından da zengin bir ilçedir. Anamur’da gezilecek yerleri sayfada aşağıya doğru giderek inceleyebilirsiniz.

ANAMUR’DA GEZİLECEK YERLER

Anemurium Antik Kenti, Anamur

M.Ö. 4’üncü yüzyıldan günümüze gelen Anemurium Antik Kenti, 19. yüzyılda İngiliz Albay Francis Beaufor’un Akdeniz’de yaptığı keşifler sırasında bulunmuş, 1960 yılında Kanada Toronto Üniversitesi’nden Elisabeth Alfoldi Rosenbaum tarafından yüzey araştırmaları yapılmaya başlanmıştır.

Devamı için tıklayın…

Anamur Mamure Kalesi Camii

Görsel Kulturportali.gov.tr’den alınmıştır.

Akdeniz kıyı şeridinde günümüze oldukça sağlam ulaşan Mamure Kalesi’nde bulunan Mamure Kalesi Camii veya Kale Cami, 1300-1308 yıllarında hüküm süren Karamanoğlu Mahmut Bey zamanında 14. yüzyıl başlarında yaptırılmıştır.

Devamı için tıklayın…

Anamur Mamure Kalesi

Anamur Mamure Kalesi, M.S. 4’üncü yüzyılda Romalılar tarafından yaptırılmış olup sonrasında Bizanslılar ve Haçlılar zamanında genişletilmiştir. Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından 1221 yılında ele geçirildiği sırada yıkılan kalenin yerine bugünkü kale yapılmıştır.

Devamı için tıklayın…

Anamur Müzesi

Mersin’in en önemli tarihi yerlerinden olan Anemurium antik kentinde bulunan kültürel kalıntıların değerlendirilmesi amacıyla kurulan Anamur Müzesi 1984 yılında bir kiralık dükkanda hizmet vermeye başlamıştır. 1960 yılında arkeolojik kazılarla ortaya çıkan müze fikri için 1976 yılında Yalıevleri Mahallesi’nde tahsis edilen 2630 m2’lik arsa üzerinde yapım çalışmaları başlamış, bugünkü binanın inşaat çalışması 1990 yılında tamamlanmış, 1992 yılında teşhir ve tanzim çalışmaları tamamlanmıştır. 11 binden fazla eserin sergilendiği müze bir süredir kapalıdır

Devamı için tıklayın…

Sultan Alaeddin Cami (Akcami)

Görsel Anamur Belediyesi sitesinden alınmıştır.

Karamanoğulları döneminde yapılan cami, daha sonra yapılan yivli minaresi ile dikkat çekmektedir. Caminin karşısında Karamanoğullarından kalma bir köprü ve han bulunmaktadır.

Devamı için tıklayın…

Anamur Kızıl Kilise

Görsel tatilcity.net’ten alınmıştır.

Anamur’un 8 km kuzeyinde Kızılaliler Köyünde bulunan Kızıl Kilise, 6. yüzyılda kurulmuş olan Isaura yapılarına benzemektedir.

Devamı için tıklayın…

Anamur Pullu Tabiat Parkı

Görsel pullu.tabiat.gov.tr’den alınmıştır.

Mersin-Antalya karayolu üzerinde, Anamur ilçesine 8 km uzaklıkta olan Pullu Tabiat Parkı, çadır, karavan ve günübirlik hizmetler veren, misafirlerine çevrenin tüm olumsuzluklardan uzakta güzel bir gün geçirmesini sağlayan ender tabiat parklarından birisidir.

Devamı için tıklayın…

Anamur Abanoz Yaylası

Yayla fotoğrafı Foursquare’den alınmıştır. | Ali O.

Anamur Abanoz Yaylası, Anamur-Ermenek yolunun 52’inci kilometresinde yer almaktadır. İki tepe yamacında ve dere yatağında kurulan Abanoz‘da ahşap ve taş yayla evlerinin yanı sıra yazlık evler de bulunur. Kışın 250 civarı kişinin yaşadığı yaylada yazın nüfus 10 bini aşmaktadır.

Devamı için tıklayın…

Anamur’da denize girilecek yerler – Anamur Plajları

Plaj görseli tripadvisor.com’dan alınmıştır.

Anamur’da denize girilecek yerler listesinde yukarıda yer alan Pullu Tabiat Parkı’nın yanı sıra şu plaj ve sahiller bulunmaktadır:

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu