Gezi Rehberi

Anamur Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Mersin'in en önemli tarihi yerlerinden olan Anemurium antik kentinde bulunan kültürel kalıntıların değerlendirilmesi amacıyla kurulan Anamur Müzesi 1984 yılında bir kiralık dükkanda hizmet vermeye başlamıştır...

Mersin’in en önemli tarihi yerlerinden olan Anemurium antik kentinde bulunan kültürel kalıntıların değerlendirilmesi amacıyla kurulan Anamur Müzesi 1984 yılında bir kiralık dükkanda hizmet vermeye başlamıştır. 1960 yılında arkeolojik kazılarla ortaya çıkan müze fikri için 1976 yılında Yalıevleri Mahallesi’nde tahsis edilen 2630 m2’lik arsa üzerinde yapım çalışmaları başlamış, bugünkü binanın inşaat çalışması 1990 yılında tamamlanmış, 1992 yılında teşhir ve tanzim çalışmaları tamamlanmıştır. 11 binden fazla eserin sergilendiği müze bir süredir kapalıdır. Gelelim Anamur Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir? gibi bilgilere…

ANAMUR MÜZESİ TARİHİ

ABD ve Kanadalı bilim insanları tarafından Anemurium antik kentinde 1960 yılında başlayan bilimsel arkeolojik kazılar ile bulunan tüm kalıntıların sergilenmesi amacıyla ortaya atılan müze kurma fikri sonucu 1976 yılında Yalıevleri Mahallesi’nde 2630 m2’lik arsa tahsil edilerek müzenin ilk temelleri atıldı. Arsada çalışmalar 1990 yılında tamamlandı, 1992 yılında ise teşhir ve tanzim çalışmaları sonuçlandı. Müzenin kuruluşu ise kiralık binada 1984 yılında olurken, müze yeni binada 1995 yılı itibariyle ziyaretlere açılmıştır.

ANAMUR MÜZESİ NEREDE?

Anamur Müzesi, Mersin’in Anamur ilçesine bağlı Yalıevleri mahallesindedir.

  • Adres: Yalıevleri Mah. Adnan Menderes Cad. No:3 Anamur/MERSİN
  • Telefon: (0324) 814 16 77
  • E-Posta: anamurmuzesi@kultur.gov.tr
Görsel TripAdvisor.com’dan alınmıştır.

ANAMUR MÜZESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Anamur, Mersin’in en uzak ilçesi olup Merkez ile arasındaki mesafe 230 km olup ulaşım özel araçla 3 saatten fazla sürmektedir. Mersin Merkez’den toplu ulaşım olarak Antalya’ya giden otobüslerle Anamur’a giderek müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Havalimanı ile Anamur’a gitmek isteyenler için en yakın tercih Alanya Gazipaşa Havalimanı’dır. Havalimanı Alanya’ya 70 km uzaklıktadır.

ANAMUR MÜZESİ’NDE HANGİ ESERLER VAR?

  • Arkeolojik Eser: 3470
  • Etnografik Eser: 849
  • Sikke: 7105
  • Tablet: 1
  • Mühür ve Mühür Baskısı: 124
  • El yazması: 3
  • Toplam: 11552
Görsel TripAdvisor.com’dan alınmıştır.

ANAMUR MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2021?

Mersin Anamur Müzesi giriş ücreti 2021 normal zamanda 10.00 TL olup, müze şuan kapalıdır.

Kaynak
kvmgm.ktb.gov.trdosim.kultur.gov.tr/muze/258

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu