Gezi Rehberi

Anamur Mamure Kalesi nerede? Giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Anamur Mamure Kalesi, M.S. 4'üncü yüzyılda Romalılar tarafından yaptırılmış olup sonrasında Bizanslılar ve Haçlılar zamanında genişletilmiştir.

Anamur Mamure Kalesi, M.S. 4’üncü yüzyılda Romalılar tarafından yaptırılmış olup sonrasında Bizanslılar ve Haçlılar zamanında genişletilmiştir. Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından 1221 yılında ele geçirildiği sırada yıkılan kalenin yerine bugünkü kale yapılmıştır.

ANAMUR MAMURE KALESİ HAKKINDA BİLGİLER

Anamur Mamure Kalesi, Mersin-Antalya karayolu üzerinde Anamur‘un 6 kilometre güneydoğusunda, deniz kenarında yer almakta olup, kalenin oturumu 23.500 m2’dir.

M.S. 4’üncü yüzyılda Roma döneminde yaptırılan kale sonrasında Bizans ve Haçlılar tarafından kullanıldı. 1221 yılında Selçuklu Devleti tarafından ele geçirilirken yıkılan kalenin yerine bugünkü kale yaptırıldı.

Mamure Kalesi’nin hikayesi

Anamur ve Taşeli’nin Hristiyanlar tarafından işgal edilip tahrip edilmesi sonrası Karamanoğlu Mahmut Bey ordusuyla düşmanı bozguna uğratıp, kaleyi ele geçirmiştir. Kalede yaptırılan kiliseleri yıkıp yerine cami yaptırmış ve kaleyi mamur ederek adını Mamuriye koymuştur. İşte Mamure Kalesi‘nin ismi bu şekilde verilmiştir.

ANAMUR MAMURE KALESİ YAPISI

Hendekle çevrili olan 36 kuleli kale, üst avludan oluşmuştur. Batı avlusunda günümüzde de ibadete açık, onarım görmüş tek minareli tarihi bir cami bulunmaktadır. (Mamure Kalesi Camii yazısını okumak için tıklayın)

İki bölümden oluşan kalede, iç içe iki sur ve surlar üzerinde kaleyi bütünüyle dolaşan, bir tarafından diğer tarafa geçmeyi sağlayan burçlar arasında bir yol vardır.

ANAMUR MAMURE KALESİ NEREDE?

Mamure Kalesi, Anamur ilçe merkezine yaklaşık 6 kilometre mesafede, iskele mahallesinde, sahilde bulunmaktadır. Mamure Kalesi, Pullu Tabiat Parkı’nı geçtikten sonra Bozdoğan mahallesinin bittiği yerde, deniz kenarındadır.

Görsel Kulturportali.gov.tr’den alınmıştır.

MAMURE KALESİ’NE NASIL GİDİLİR?

Anamur Mamure Kalesi’ne nasıl gidilir? diye merak ediyorsanız, Mersin Merkez ile Mamure Kalesi arası mesafe 204 kilometre olup, araç yolculuğu ortalama 3 saat 5 dakika sürmektedir. Trafik olan saatlerde ise araç yolculuğu 4 saate yakın sürebilmektedir.

Anamur Mamure Kalesi’ne haritadan yardım alarak kolayca gidebilirsiniz.

MAMURE KALESİ GİRİŞ ÜCRETİ VE ZİYARET SAATLERİ 2021

  • Mamure Kalesi Ziyaret Saatleri: 08:00-19:30
  • Mamure Kalesi Tatil Günleri: Her gün ziyaret edilebilir.
  • Mamure Kalesi Giriş Ücreti: Ücretsiz

Bu yazıda Mersin Valiliği internet sitesinde yer alan yazıdan yararlanılmıştır.

Kaynak
kulturportali.gov.trmersin.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu