Gezi Rehberi

Anamur Mamure Kalesi Camii nerede kaç yılında yaptırıldı? Kale Cami Tarihi, Önemi

Akdeniz kıyı şeridinde günümüze oldukça sağlam ulaşan Mamure Kalesi'nde bulunan Mamure Kalesi Camii veya Kale Cami, 1300-1308 yıllarında hüküm süren Karamanoğlu Mahmut Bey zamanında 14. yüzyıl başlarında yaptırılmıştır.

Akdeniz kıyı şeridinde günümüze oldukça sağlam ulaşan Mamure Kalesi’nde bulunan Mamure Kalesi Camii veya Kale Cami, 1300-1308 yıllarında hüküm süren Karamanoğlu Mahmut Bey zamanında 14. yüzyıl başlarında yaptırılmıştır. İşte Anamur Mamure Kalesi Camii nerede kaç yılında yaptırıldı? Kale Cami önemi, tarihi, hakkında bilgiler ve daha fazlası…

ANAMUR MAMURE KALESİ CAMİİ NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Kale Cami günümüzde Mersin’in Anamur ilçesinde Mamure Kalesi içinde bulunmaktadır. Anamur, Mersin’in en uzak ilçesi olup Merkez ile arasındaki mesafe 230 km olup ulaşım özel araçla 3 saatten fazla sürmektedir. Mersin Merkez’den toplu ulaşım olarak Antalya’ya giden otobüslerle Anamur’a giderek camiyi ziyaret edebilirsiniz. Havalimanı ile Anamur’a gitmek isteyenler için en yakın tercih Alanya Gazipaşa Havalimanı’dır. Havalimanı Alanya’ya 70 km uzaklıktadır.

MAMURE KALESİ CAMİİ KİM TARAFINDAN NE ZAMAN YAPTIRILDI?

Kale Cami, 14. yüzyılda Karamanoğlu Mahmut Bey tarafından yaptırılmıştır. Kaleye gelen yerli ve yabancı turistler ile bölge insanının ilgi gösterdiği cami 700 yılı aşkın süredir ibadete açıktır.

MAMURE KALE CAMİİ YAPISI

Kalenin kitabesinin bulunduğu eski giriş kapısının açıldığı avluda yer alan Kale Camii‘ye basık kemerli taştan yapılan kapıdan girilir. Osmanlı Padişahı II. Selim zamanında Lala Mustafa Paşa tarafından fethedilen kalenin içinde bulunan cami, 16. yüzyıl Klasik Osmanlı mimarisi’nin öğelerini taşıyacak şekilde onarılmıştır. Tek minaresi bulunan camiye kaleye gelen turistler de ilgi göstermektedir.

Görsel Onedio’dan alınmıştır.
Kaynak
kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu