Gezi Rehberi

Anamur Kızıl Kilise nerede nasıl gidilir?

Anamur'un 8 km kuzeyinde Kızılaliler Köyünde bulunan Kızıl Kilise, 6. yüzyılda kurulmuş olan Isaura yapılarına benzemektedir...

Anamur’un 8 km kuzeyinde Kızılaliler Köyünde bulunan Kızıl Kilise, 6. yüzyılda kurulmuş olan Isaura yapılarına benzemektedir. Gelelim Anamur Kızıl Kilise nerede nasıl gidilir? Kızıl Kilise ne zaman kim tarafından yaptırılmıştır? sorularının yanıtlarına…

Mersinde gezilecek yerler arasında antik kentler, denize girilecek sahiller, tarihi kaleler, türbe ve camiler gibi kiliseler de önemli yere sahiptir. Bu kiliselerden birisi de Anamur’da bulunan tarihi önemi olan Kızıl Kilise‘dir.

ANAMUR KIZIL KİLİSE NEREDE NASIL GİDİLİR?

Kızıl Kilise, Mersin’in Anamur ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta Kızılaliler Köyü sınırlarında yer almaktadır.

Anamur, Mersin’in en uzak ilçesi olup Merkez ile arasındaki mesafe 230 km olup ulaşım özel araçla 3 saatten fazla sürmektedir. Mersin Merkez‘den toplu ulaşım olarak Antalya’ya giden otobüslerle Anamur’a giderek kiliseyi ziyaret edebilirsiniz. Havalimanı ile Anamur’a gitmek isteyenler için en yakın tercih Alanya Gazipaşa Havalimanı’dır. Havalimanı Alanya’ya 70 km uzaklıktadır.

KIZIL KİLİSE’NİN YAPISI

Külsavuran Beleni olarak bilinen mevkide bulunan üç nefli ve küçük boyutu olan Kızıl Kilise’nin nartheksi yıkılmış olmasına rağmen yan duvarları günümüzde tamamen ayaktadır. Yan sahanları iki katlı olmasına rağmen kilisenin sağ ve sol duvarları üzerinde bulunan üçer penceresi dışarı doğru açılmaktadır.

Görsel tatilcity.net’ten alınmıştır.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu