Gezi Rehberi

Anamur Abanoz Yaylası Rehberi

Anamur Abanoz Yaylası, Anamur-Ermenek yolunun 52'inci kilometresinde yer almaktadır.

Anamur Abanoz Yaylası, Anamur-Ermenek yolunun 52’inci kilometresinde yer almaktadır. İki tepe yamacında ve dere yatağında kurulan Abanoz‘da ahşap ve taş yayla evlerinin yanı sıra yazlık evler de bulunur. Kışın 250 civarı kişinin yaşadığı yaylada yazın nüfus 10 bini aşmaktadır.

Anamur Abanoz Yaylası Rehberi başlıklı yazımızda, Anamur Abanoz Yaylası nerede ve nasıl gidilir? Anamur Abanoz Yaylası rakımı, adres-yol tarifi, nüfusu gibi bilgilere yer vermekteyiz.

ANAMUR ABANOZ YAYLASI

Anamur Abanoz Yaylası, karşılıklı iki dağın ortada boşluk vermesi giriş ve çıkışta birbirine yaklaşması ile oluşmuş oval bir yayladır. Bu düzlükler, kışın Abanoz düden gölü denilen suyla kaplanmaktadır. Suyu oldukça bol bir yayladır, evlere kadar borularla su gelmektedir. Son yıllarda modern binalar ve villalar yapılmıştır. Yaz döneminde sayfiye yeri olarak çıkılmaktadır.

Yayla; Abanoz ve Küçük Abanoz isimli iki bölümden oluşmaktadır. Yayla girişinden önce önemli bir geçit olan Sualmaz geçidinden geçilerek Abanoz’a ulaşılır. Anamur Abanoz Yaylası rakımı 1680 metredir. Sualmaz geçidi, Mersin’i Karaman’a bağlayan Sertavul geçidinden daha yüksektir.

Yayla görseli kulturportali.gov.tr’den alınmıştır.

Yayla, köknar, sedir, ardıç, andız, şimşir ağaçları ile kaplı, her evin önünde ise meyve süs ağaçları yetiştirilmektedir. Su kaynakları bol olan yaylada kışın ovada biriken sular düdenlerle yer altına akar. Yaylada her türlü ihtiyacın karşılanacağı iş yerleri ve lokantalar mevcut olup, Cuma günleri sebze-meyve pazarları kurulmaktadır.

Yaylada Sandık taş, kaya mezarları ve antik yerleşim alanları(Kaltepe kale kalıntısı) da vardır. Bicikli mağarası diye anılan mağara Abanoz Yaylası’nda bulunmaktadır.

ANAMUR ABANOZ YAYLASI NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

Anamur Abanoz Yaylası, Anamur-Ermenek karayolunun 52. kilometresinde bulunmaktadır. Anamur ilçe merkezinden toplu taşıma araçları ile Abanoz’a gitmek mümkündür.

Yayla fotoğrafı Foursquare’den alınmıştır. | Banu K.

Anamur Abanoz Yaylası’na nasıl gidilir?

Yaylaya Anamur-Ermenek karayolunda Kaş yaylasından sonra 1680 rakımlı Suolmaz geçidinden ulaşılır. Mersin Merkez (Mezitli) ile Abanoz Yaylası arası mesafe 196 kilometredir. Araç yolculuğu yaklaşık 3 saat 55 dakika sürmektedir. Anamur ilçe merkezinden Abanoz Yaylası’na ulaşım ise yaklaşık 1 saat 40 dakika sürmektedir.

Anamur Abanoz Yaylası Rehberi yazısında, Anamur Belediyesi sitesinde yer alan içerikten yararlanılmıştır.

Kaynak
anamur.bel.trkulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu