Gezi Rehberi

Alahan Manastırı, Mut

Alahan Manastırı, Hristiyanlar için "Hac Merkezi" olduğu düşünülen, "Mersin'in Ayasofyası" olarak adlandırılan, Mut ilçesi civarında büyük bir kilise örenidir.

Alahan Manastırı, Hristiyanlar için “Hac Merkezi” olduğu düşünülen, “Mersin’in Ayasofyası” olarak adlandırılan, Mut ilçesi civarında büyük bir kilise örenidir.

MUT ALAHAN MANASTIRI HAKKINDA BİLGİLER

Alahan Manastırı ne zaman kim tarafından yaptırıldı?

Hz. İsa’nın havarilerinden Tarsus’lu Pavlus (Sen Paul) ve Barnabes, M.S. 41 yılında Hristiyanlığı yayma adına Anadolu’ya çeşitli yolculuklar yapmış, bu azizlerin gezileri sırasında konakladıkları birçok yerde anılarına tapınaklar yapılmıştır.

O tarihlerde Hristiyanlık henüz resmi din olmadığı ve ibadet gizli olduğu için tapınakların da gözden uzak ve ulaşımı güç yerlerde olması tercih edilmiştir. Mersin’in Mut ilçesinde bulunan Alahan Manastırı’nın olduğu yerde de böyle bir tapınağın yapıldığı düşünülmektedir.

Manastır görseli Kültür ve Turizm Bakanlığı sitesinden alınmıştır.

Bugünkü manastır öreni, eski tapınağın olduğu yerde 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Manastırı yaptıran kişi, manastırda bulunan kitabeye göre Tarasis isimli bir rahiptir ancak finansman büyük ölçüde Bizans İmparatorluğu tarafından sağlanmıştır. (Kaynak)

Alahan Manastırı Mimari Özellikleri

Geniş bir alana yayılan kompleks, Batı Kilisesi, Manastır ve Doğu Kilisesi, kaya oyma keşiş odaları ile çevredeki mezarlardan oluşmaktadır. Manastırın taş işçiliği ve motiflerle bezeli zengin süslemeleri, dönemin en usta ellerinden çıktığını göstermektedir. Ancak Batı Kilisesi yıkılmış olup Doğu Kilisesi ise bir ören olarak varlığını sürdürmektedir.

Manastır görseli Kültür ve Turizm Bakanlığı sitesinden alınmıştır.

M.S. 4 ve 6’ıncı yüzyıllar arasında yoğun olarak kullanılan Alahan Manastırı yapılar topluluğu, Torosların yamaçlarındaki özgün topografik konumu, zengin bezemeli iki büyük kilisesi, vaftizhanesi, sütunlu yolu, kaya mezarları, hamamı ve konaklama yerleri ile Erken Hristiyanlık sanatında ve Bizans Mimarlık tarihinde önemli yere sahiptir. (Kaynak)

ALAHAN MANASTIRI NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Manastır, Mersin ili Mut ilçesine bağlı Geçimli mahallesinde, Toroslar’da konumlanmıştır. Mersin Merkez ilçesi Yenişehir’den Alahan Manastırı‘na D715 karayolu üzerinden mesafe 185 kilometre olup araç yolculuğu yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Manastır ören yeri görüntüsü | Google Haritalar
Kaynak
kvmgm.ktb.gov.trtr.wikipedia.org

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu