Gezi Rehberi

Akkale (Tırtar) Ören Yeri, Erdemli

Akkale, Mersin'in yaklaşık 50 kilometre batısında, Erdemli ilçe sınırları içerisinde kalan bir ören yeridir.

Akkale, Mersin’in yaklaşık 50 kilometre batısında, Erdemli ilçe sınırları içerisinde kalan bir ören yeridir. Akkale Ören Yeri veya Tırtar, günümüzde modern Kumkuyu Marinası‘nın bulunduğu alanda yer almaktadır. Doğu Dağlık Kilikya bölgesinin doğu sınırını oluşturan Lamos nehrine oldukça yakın konumu ile gerek ekonomik gerekse stratejik açıdan önemli bir konumda yer almaktadır.

AKKALE TARİHİ

Akkale’nin Geç Roma döneminde kurulduğu düşünülmektedir. M.Ö. 72 yılında Roma İmparatorluğu’na bağlanan bölge, Elaiussa da önem kazanarak Roma egemenliğinde erken Hristanlık döneminde büyük bir gelişme göstermiştir.

Denize hakim bir noktada bulunan Akkale’de 2-3 katlı bir ana yapı ve bunun doğusunda haç planlı iki küçük bina, güneyinde iki uzun dehliz halinde bir alt ana yapı, bir su sarnıcı, hamam kalıntıları ve deni kıyısında liman bulunmaktadır. Bölgenin en önemli zeytinyağı ihraç merkezi olan Akkale’de günümüzde 15.000 ton zeytinyağı alabilecek kapasitedeki sarnıç halen ayaktadır. (Kaynak)

Ören yerinin yakından görseli | Google Haritalar’dan alınmıştır. @Yagiz

AKKALE ÖREN YERİ NEREDE, NASIL GİDİLİR?

Akkale öreni, Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Kumkuyu mahallesinde bulunmaktadır. Mersin Merkez’e uzaklığı 50-51 kilometre olup Erdemli ilçe merkezine uzaklığı ise yaklaşık 14 kilometredir.

Akkale ile Mersin Forum AVM arası mesafe yaklaşık 50 kilometre olup, Mersin-Antalya karayolu üzerindne yolculuk 50 dakika civarı sürmektedir. Bu süre yaz döneminde trafiğin durumuna bağlı olarak 1 saati geçebilmektedir. Haritadan yardım alarak ören yerine rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ören yerinin yakından görseli | Google Haritalar’dan alınmıştır. @Ayla

AKKALE CİVARINDA NE YENİR, NEREDE KALINIR?

Kumkuyu (Tırtar) Marina’ya oldukça yakın olan Akkale yakınlarında kalınacak yerler arasında yürüme mesafesinde; Olbios Marina Resort ve Zirve Turistik Dinlenme Tesisi bulunmaktadır.

Kumkuyu’da ne yenir? diyorsanız; ören yerinin çok yakınlarında İzzet’in Yeri, Mos Restoran ve Fatih Yeri – Zirve Köy Kahvaltısı gibi birçok restoran ve işletme bulunmaktadır.

Kaynak
mersin.ktb.gov.trkaam.mersin.edu.tr/akkale.html

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu