Gezi Rehberi

Adrassus Balabolu Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Mersin'in Mut ilçe merkezinin 40 km batısında bulunan Değirmenlik Yaylası'nda olan Adrassus (Balabolu) Antik Kenti, Roma ve Bizans dönemlerinden çok sayıda eseri barındırmaktadır.

Mersin’in Mut ilçe merkezinin 40 km batısında bulunan Değirmenlik Yaylası’nda olan Adrassus (Balabolu) Antik Kenti, Roma ve Bizans dönemlerinden çok sayıda eseri barındırmaktadır. Gelelim Adrassus Balabolu Antik Kenti nerede? nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? gibi bilgilere…

ADRASSUS BALABOLU ANTİK KENTİ TARİHİ HAKKINDA BİLGİLER

Roma Dönemi’nde yerleşim olduğu anlaşılan kent, coğrafi ve stratejik önemi nedeniyle müstakil bir şehir olmuştur. Sonraki yıllarda Bizans İmparatorluğu ve Isauria’nın himayesine girmiştir. Kentin kilise yapısına ait kalıntısı günümüzde tepenin zirvesinde yer almaktadır. Kilisenin ise sadece apsisinin izleri günümüze gelmiştir. Eteklerde yuvarlanmış bir de sütunce bulunmaktadır. Tepe civarında kayalıkların yükseklikleri, girinti ve çıkıntıları düzeltilerek küçüklü ve büyüklü bir çok oda meydana gelmiştir. Bunların bazılarının içleri sıvalıdır.

Görsel Silifke Müze Müdürlüğü Arşivi’nden alınmıştır.

ADRASSUS BALABOLU ANTİK KENTİ NEREDE?

Antik Kent günümüzde Mersin’in Mut ilçesinin Yalnızcabağ mahallesinde, Mut ilçe merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktadır.

Adres: Yalnızcabağ, 33600 Mut/Mersin

Görsel Silifke Müze Müdürlüğü Arşivi’nden alınmıştır.

ADRASSUS BALABOLU ANTİK KENTİ’NE NASIL GİDİLİR?

Balabolu Harabeleri Mersin Merkez’e 205 km, Mut’a ise 40 km uzaklıktadır. Mersin – Mut arası özel araçla yaklaşık 3 saat sürmektedir. Kent Merkezi’nden harabeleri görmeye gitmek için toplu taşıma mümkün olmayıp, özel araçla aşağıdaki harita yardımıyla ulaşım sağlanabilecektir.

ADRASSUS BALABOLU ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2021?

Balabolu Harabeleri’ni gezmek için açıklanan herhangi bir ücret bulunmamaktadır. Bu nedenle Adrassus Balabolu Antik Kenti giriş ücreti bulunmamakta, harabeler ücretsiz gezilebilmektedir.

Görsel Silifke Müze Müdürlüğü Arşivi’nden alınmıştır.
Kaynak
kulturportali.gov.tr

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu