Gezi Rehberi

Adam Kayalar ve Şeytan Deresi Kanyonu Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Kızkalesi yakınlarında Şeytan Deresi Kanyonu'nda bulunan Adam Kayalar, Toroslar'ın güney yamaçlarında kayalıklarda yer alan kabartmalardan oluşan, Mersin'in ve Türkiye'nin önemli kültür miraslarındandır.

Kızkalesi yakınlarında Şeytan Deresi Kanyonu‘nda bulunan Adam Kayalar, Toroslar’ın güney yamaçlarında kayalıklarda yer alan kabartmalardan oluşan, Mersin’in ve Türkiye’nin önemli kültür miraslarındandır. Gelelim Adam Kayalar ve Şeytan Deresi Kanyonu nerede? nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir? gibi bilgilere…

ADAM KAYALAR HAKKINDA BİLGİLER

Adam Kayalar, Toros Dağlarının güney yamaçlarında yer almaktadır. 11 erkek, 4 kadın, 2 çocuk, 1 dağ keçisi ve Roma kartalından oluşan kabartmaların M.S. 2’inci yüzyılda Roma İmparatorluğu döneminde yapıldığı düşünülmektedir.

Ulaşım zorluğu nedeniyle günümüze kadar gelen kabartmalar son yıllarda define arayıcılar tarafından ciddi oranda zarara uğramıştır.

ADAM KAYALAR VE ŞEYTAN DERESİ KANYONU NEREDE?

Şeytan Deresi Kanyonu günümüzde Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi mahallesinde bulunmaktadır.

Adres: Kızkalesi, 33790 Erdemli/Mersin

Görsel, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi’nden alınmıştır.

ADAM KAYALAR VE ŞEYTAN DERESİ KANYONU’NA NASIL GİDİLİR?

Adamkayalar ve Şeytan Deresi Kanyonu‘nun Kızkalesi’ne olan uzaklığı 7 kilometre, Erdemli’ye 30 km, Silifke’ye 32 kilometre ve Mersin’e uzaklığı ise 66 kilometre olup, yol bitiminde ziyaretçilerin kanyona inerken 10 metrelik bir yerden aşağı inmeleri ve 100 metre civarı yürümeleri gerekmektedir. Adam Kayalar’a giderken aşağıdaki haritadan yararlanabilirsiniz…

ADAM KAYALAR GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR 2021?

Şeytan Deresi Kanyonu ve Adam Kayalar giriş ücreti olmayıp, kanyonu ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Görsel, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Arşivi’nden alınmıştır.

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu