Faydalı Bilgiler

Ruj Lekesi Yıkayınca Çıkar Mı? Ruj Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Çoğumuz için ruj makyajdaki en önemli adımdır. Bazılarımız makyaj yapmasa bile en azından ruj uygulama sürecini atlamayacaklar. Bu nedenle ruju gün içinde defalarca yenileriz. Bazen giysilerimizde rujla karşılaşabiliriz...

Ruj, kozmetik çantamızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmeyi başardı. Bu küçük makyaj malzemesini o kadar seviyoruz ki tek renk asla yetmiyor. Farklı tonlarda onlarca nude ruj bulabilir ve onlara farklı makyajlarla kombinleyebiliriz. Peki, rujun tek dezavantajından bahsedelim: Her gün ruju tazelediğine göre, en sevdiğiniz kıyafetlerde ruj lekeleriyle karşılaşmak can sıkıcı olabilir.

Çoğumuz için ruj makyajdaki en önemli adımdır. Bazılarımız makyaj yapmasa bile en azından ruj uygulama sürecini atlamayacaklar. Bu nedenle ruju gün içinde defalarca yenileriz. Bazen giysilerimizde rujla karşılaşabiliriz. En sevdiğimiz gömlek, kazak ya da tişörtümüzde koyu rujla karşılaştığımızda ne yapacağımızı bilemeyiz. Genellikle ruj lekesinin çıkmayacağına inanılır. Fakat bazı pratik yöntemler bazı ruj lekeleri için işe yarayabilir.

Ruj Lekesi Yıkayınca Çıkar Mı?

Bu konuda en sık sorulan sorulardan biri de ruj lekelerinin yıkayınca çıkıp çıkmayacağıdır. Cevabı ruj lekelerinin nereye sürüldüğüne bağlıdır. Sert yüzeylerdeki ruj lekelerini çıkarmak çok daha kolaydır. Çıkarmak için herhangi bir temizlik ekipmanı kullanabilirsiniz, ancak yumuşak yüzeyleri temizlemek sandığınız kadar kolay olmayabilir. Yumuşak yüzeylerdeki koyu ruj lekelerini çıkarmak için yoğun kimyasal maddeler kullanmak işe yarayabilir.

Görsel milliyet.com.tr

Ruj lekelerini çıkarmak için bulaşık sabunu kullanın

Giysilerdeki ruj lekelerini çıkarmanın en yaygın yollarından biri lekelere bulaşık sabunu sürmektir. Ruj lekeli alanı nemlendirdikten sonra üzerine biraz bulaşık sabunu dökün ve 10 dakika bekletin. Bir fırça ile nazikçe ovduktan sonra leke çıkmazsa bu yöntemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Bulaşık sabunu içeriği sebebiyle yoğun kimyasal içerir ve leke çıkarmada bir numaradır.

Ruj lekelerini çıkarmak için beyaz sirke kullanın

Beyaz sirke neredeyse her derde devadır. Asitli bir dokuya sahip olduğu için beyaz sirkeyi de tercih edebilirsiniz ve böylece ruj lekelerini etkili bir şekilde çıkarabilirsiniz. Beyaz sirkeyi suyla karıştırıp lekeli bölgeye bolca sürün. Bir süre sonra yıkayın, yıkanmadıysa geçene kadar bu yöntemi tekrarlayabilirsiniz. Asitli içeriği sayesinde tek seferde işe yarama ihtimali yüksektir.

Ruj lekelerini çıkarmak için saç spreyi kullanın

Saç spreyi de ruj lekelerini gidermenin yaygın yöntemlerinden biridir. Saç spreyini kâğıt havlunun üzerine sıktıktan sonra lekenin üzerine koy ve bekle. Kâğıt havlu, lekeyi yavaşça emmeye başlayacaktır. 15 dakika bekledikten sonra diğer yöntemleri deneyip çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz.

Oksijenli su ile ruj lekelerini çıkarın

Oksijenli su kullanarak ruju çıkarmayı da deneyebilirsiniz. Bu yöntem etkilidir ve lekenin oluşumundan hemen sonra işe yarayacaktır. Lekeli bölgede kullandığınız oksijenli su, lekenin dağılmasına yardımcı olacaktır. Bir süre bekledikten sonra leke yok olana kadar tekrarlayabilir ve son olarak kıyafetleri sabunla yıkayabilirsiniz. Bu yöntemlerden herhangi birini uyguladıktan sonra leke hala çıkmazsa, üzerine birkaç yöntem daha deneyebilirsiniz. En son kıyafetinizi bol sabunlu sıcak bir ayarda yıkamayı unutmayın.

Ayşegül Öztürk – Mersindeneyapilir.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu