Faydalı Bilgiler

Otizm Nedir? Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizm, iletişimsel ve toplumsal becerilerinin kazanılmasını engelleyen bir spektrum bozukluğudur. Nörolojik hastalık olan Otizm, 30 aylıktan önce ve çoğunlukla 2-3 yaşlarında ortaya çıkar. Ömür boyu süren bir hastalıktır.

Çoğunlukla 2-3 yaşlarında ortaya çıkan ve ömür boyu süren bir hastalık olan Otizm, bireyin etrafıyla sözel veya sözel olmayan şekillerde uygun ilişki kuramaması şeklinde bilinen gelişimsel bir bozukluğu ifade eder. Bu yazımızda Otizm nedir? Otizm belirtileri nelerdir? gibi merak eden soru başlıklarını ele alacağız.

OTİZM NEDİR?

Otizm, iletişimsel ve toplumsal becerilerinin kazanılmasını engelleyen bir spektrum bozukluğudur. Nörolojik hastalık olan Otizm, 30 aylıktan önce ve çoğunlukla 2-3 yaşlarında ortaya çıkar. Ömür boyu süren bir hastalıktır.

OTİZMİN NEDENLERİ NELERDİR?

Doğum öncesi ve doğum sonrası nedenler bulunmakla beraber kalıtsal nedenler de bulunmaktadır. Doğum öncesi nedenler arasında annenin madde kullanımı ya da annenin kendi içinde yaşadığı duygusallıklar, baskılar, korku ve panik, çocuğun aldırılmak istenmesi vardır. Doğum sonrası nedenlerde annenin çocuğu ihmal etmesi, ani şok ve korkular, teknolojik bağımlılık, ebeveynlerin çocukları aşırı madde kullanılan ortamda büyütmesi, anne baba geçimsizliği olarak görülür. Bazı doktorlar, kişiler tarafından da Otizm sadece genetik hastalık olarak görülmektedir. Kızlara oranla erkekler de daha fazla görülmektedir.

Görsel indigo.com’dan alınmıştır.

OTİZMİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Otizmin belirtileri şunlardır;

 • Sosyal ve iletişimsel becerilerde yetersizlerdir.
 • Göz teması kuramazlar. Hemen gözler kesiştiğinde gözleri kaçırırlar.
 • Oyunlara katılmazlar ve akranlarıyla iletişim kuramazlar.
 • Cansız objelere bağlanırlar. Örneğin bir kitap ya da bir kalem onlar için değerlidir.
 • Konuşma güçlüğü çekerler.
 • Kekemelik yaşarlar.
 • Hayal gücünü kullanmakta zorlanırlar.
 • Mimik ve duygusal ifadeleri kullanmakta zorlanırlar.
 • Etkileşim başlatırlar fakat sürdüremezler.
 • Onlara seslenince tepki vermezler.
 • Fazlasıyla hareketli ya da hareketsiz davranabilirler.
 • Gerekli veya gereksiz her şeye gülebilirler.
 • Takıntıları vardır. Bir eşyanın parçasıyla sürekli oynarlar ya da bir perdenin tam örtülmemesi ya da açılmaması onları rahatsız eder.
 • Tehlikeli ve acı verici eşyaları ya da duygulara önemsemezler.
 • Kendilerine ve çevresindekilere zarar verebilirler.

OTİZM ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

 • OTİZM;

İnsanlar da çoğunlukla görülen normal otizmdir. Zihinsel gelişmeleri zayıftır.

 • A TİPİK OTİZM (YALANCI OTİZM);

 Konuşmada zorluk, kekeleme, sosyal beceride zayıflık görülür. Genellikle geç yaşlarda                   ortaya çıkar ya da tanı koyulamayacak kadar az görülür. Evde ya da okulda iyi eğitimle bu belirtiler ortadan kaldırılabilir. Tedavi sürecine iyi bir şekilde yanıt verirler. Tanıları çocuklarda hasar bırakamayacak kadar azdır.

 • ASPERGER SENDROMU;

Belirtilerin de en çok takıntılık görülür. Bu grupta da sosyal etkileşimde yetersizlik vardır. Dengesiz tavır ve hareketler görülür. Dil gelişimlerinde sıkıntı yaşamazlar fakat görsel zekalarında sıkıntı yaşarlar.

 • RETT SENDROMU;

Kızlarda ortaya çıkar. İlk 5 ayda sorunlar pek görülmez. Takıntılı hareketleri vardır. Motor gelişimlerini yitirirler. Beyin işlevleri azalır.

 • ÇOCUKLUK DİSİNTEGRATİF BOZUKLUĞU;

İki yaşına kadar normal bir şekilde yaşarlar fakat belirtiler ortaya çıkmaya başladığında iyi olan becerilerini kaybederler. Severek ve çok güzel yaptıkları işlerde çok gerileyebilirler.

Görsel maviilmek.com.tr’den alınmıştır.

OTİZM TEDAVİ YÖNTEMLERİ VE UYGULANMASI NASILDIR?

Bu zamana kadar otizmi tamamı ile ortadan kaldırabilecek bir tedavi görülmemiştir. Fakat şimdi bazı doktorlar bu tedavilerin mümkün olabileceğini söylüyor. Bu zamana kadar yapılan tedaviler çocuklarda görülen belirtileri ortadan kaldırmaya yöneliktir.

En etkili yöntemi Özel Eğitim seanslarıdır. Her gruplu otizmli çocuklarda görülen sosyal ve iletişimsel bozuklukların temeline iner. Onlarla, ilgi duydukları alanlarda konuşurlar. Eğlenceli aktiviteler yaparlar. Bu şekilde sosyal beceriler arttırılır.

Davranışları ve hareketlerini geliştirmeye çalışırlar. Örneğin beraber oyuncak legolardan kule yapmak, oyun sepeti ve oyun havuzu topları ile basketbol oynamak, resim ve boyama yapmak, müzik aletleriyle ya da tahta kaşıkla müzik yapmak olabilir.

Bazı klinikler ise kök hücre tedavisi uygulamaktadır. Bu tedavide çocukların en sıkıntılı organı beyini ele alırlar. Beyine giden kan ve oksijen akışını arttırmak, yeni damarlar oluşturmak, problemli nöronları yenilemek gibi amaçları vardır. Kök hücre tedavisi, bağışıklık, metabolizma, iletişim yetenekleri, beyinsel fonksiyonları hedef alır. Kök hücre tedavisi gören hastalarda şu belirtiler görülmektedir;

Göz teması kurabilme, gürültülü ve çok parlak obje ve olaylarda korkmamak, motor becerilerinde gelişme ve kendilerine bakabilmek gibi belirtiler görülür.

OTİZMLİ ÇOCUK BÜYÜTMEK ve YAPILMASI GEREKENLER

Öncelikle ebeveynlerin çocuklarına hassas ve sabırlı davranmaları gerekir. Çocuğunuz bir konuda ya da bir olayda sinirlenip kriz geçirebilir. Bu gibi durumlar gerçekleşirken anne babaların çocuklarına kızmaması, bağırmaması ya da alaycı konuşulmamaları gerekir. Kriz geçiren bir çocuğa sevdiği bir oyuncağı verebilir ya da onu ilgi alanlarına çekebilirsiniz. Eğer çok fazla zorlanma ya da ne yapacağını bilememe gibi sorunlar sizi buluyorsa psikolojik destek alabilir, çocuğunuza hangi tavırları gösterirseniz onları kazanabileceğinizi öğrenirsiniz.

Aileler tedavi süreçlerinde yine sabırlı olmaları gerekir ve sadece bu hastalığın onlarda görüldüğünü düşünmemelilerdir. İnsanların bakışları ya da kötü sözcüklerden dolayı üzülüp saklanma ihtiyacı hissetmemeli ve çocuğunuz için dimdik ayakta durmalısınız.

Başka otizmli ailelerle tanışıp çocuklarınızı bir araya getirebilirsiniz. Hep beraber aktiviteler yapıp çocukları gülümsetecek oyunlar oynayabilirsiniz.

Çocuğunuzun okula detaylı bilgi vermelisiniz. Öğretmenlerle ve okul çalışanlarıyla iletişim halinde olmalısınız.

En önemlisi ise çocuklarınıza kendi yapması gereken şeyleri yaptırmalısınız. Örneğin ona giyinmesi için ya da yemek yemesi için izin vermelisiniz. Zorlandığı ilk anda ona yardım edebilir ona nasıl yapılması gerektiğini anlatarak göstermelisiniz. Göreceksiniz ki ileride bu yaptığınız hareket ona yarar sağlayacaktır. Çocuk kendisi giyinebilecek, kendisi yemeğini yiyebilecek duruma gelebilecektir. Bu şekilde çocukların özgüvenini artırabilirsiniz.

Bütün bunları yaparken aileler de iyi bir şekilde bilgiler edinmelilerdir. Otizm ile alakalı dernek ve kuruluşlara katılıp etkinlikler düzenleyip ailelere bilgi verebilirsiniz.

OTİZM BAŞARILARI

Her bireyin olduğu gibi her otistik çocuk ve yetişkinlerin de farklı ilgi alanları vardır. Bu hastalığı taşıyıp birçok konuda başarı elde eden insanlar var?  Bunları biliyor muydunuz? Bazıları sadece başarılar elde etmemiş, evlenip kendi yuvalarını kurmuşlardır.

Daryl Hannah, “Kill Bill” ve “Denizkızı” filmlerinde oynamıştır. Kendisine küçük yaşta otizm tanısı konulmuştur. Hannah bu durumla alakalı dikkat çekmeyi sevmediğini ama ünlü olduğunda bunun imkânsız olduğunu, özgüvensiz ve içe kapanık büyüdüğünü söylemiştir.

Albert Einstein’da otistik bir bireydi. Kuantum fiziğine önem verirdi. Nobel ödülüne sahiptir. Bu kadar zeki ve bilgili olan bireyin otistik olması sizi şaşırttı mı? İlk duyduğum da ben de şaşırmıştım. Ama fark edilen o ki otistik bireyler neyi yapmak isterlerse ve onun üzerinde çaba sarf ederlerse o zaman müthiş sonuçlar ortaya çıkarıyorlar.

Thomas Edison iş adamı olmakla beraber bilim insanıdır. Onun da otistik sıkıntıları vardı.

Wolfgang Amadeus Mozart ne kadar müzikle iç içe yaşayıp senfoniler yapmış olsa da o da otistik bir bireydi.

Franz Kafka, modern dünya edebiyatı ile iç içeydi ama o da otistik bir bireydi.

Jane Austen, güzel eserleri olsa da o da otistikti.

Ve daha bu ünlü isimler gibi birçok isim daha var. Belki bazıları bilinmiyor ama başarıyorlar. O yüzden unutmayınız ki Otizm hiçbir şeye engel değildir.

Yazıda yer alan bilgiler hastaneler ve sağlık sitelerinde yer alan bilgilerden derleme bir şekilde hazırlanmıştır. Söz konusu belirtilerin görülmesi halinde mutlaka hekiminize başvurulması önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu