Faydalı Bilgiler

Mersinli Yazar Suna Tanaltay vefat etti!

1933 yılında Mersin'de dünyaya gelen psikolog, şair ve yazar Suna Tanaltay vefat etti. 88 yaşında hayata gözlerini kapayan Yazar Suna Tanaltay'ın cenazesi Toroslar Akbelen Mezarlığı'nda öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazı sonrası defnedilecek.

1933 yılında Mersin’de dünyaya gelen psikolog, şair ve yazar Suna Tanaltay vefat etti. 88 yaşında hayata gözlerini kapayan Yazar Suna Tanaltay’ın cenazesi Toroslar Akbelen Mezarlığı’nda öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazı sonrası defnedilecek. Vefat eden Mersinli Yazar Suna Tanaltay kimdir?

Radyo ve televizyonlarda yaptığı söyleşilerle herkes tarafından tanınan yazar Suna Tanaltay‘ın kalp yetmezliğine bağlı olarak 88 yaşında vefat ettiği öğrenildi.

YAZAR SUNA TANALTAY KİMDİR?

22 Nisan 1933’de Mersin’de dünyaya gelen Suna Tanaltay, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü mezunu olup, Çapa Tıp Fakültesi’nden psikiyatri sertifikası almıştır.

Liselerde psikoloji, felsefe ve edebiyat öğretmeni olarak görev yapan Tanaltay, 1958 – 1979 yılları arasında Çapa Psikiyatri Kliniği’nde psikolog olarak görev yapmıştır. Eşi Dr. Erdoğan Tanaltay ile Türkiye’yi dolaşarak “Sevgi, Saygı, Hoşgörü” konulu söyleşiler yaptı, TÜBİTAK’ta ‘Medyada ve İnsan İlişkilerinde Sevgi ve Saygı’ dersleri verdi.

Başta TRT radyoları olmak üzere çok sayıda radyoda söyleşiler yapan Suna Tanaltay, Günaydın Gazetesi ve eski Posta Gazetesi’nde köşe yazıları yazmıştı. İlk ürünü olan ‘İncir Ağacı’ isimli öykü, 1948 yılında Akşam gazetesinin sanat sayfasında yer almıştı. Sonraki yıllarda yazdığı şiir, deneme ve psikolojik yorumları birçok gazete ve edebiyat dergisinde yayımlanmıştı.

Suna Tanaltay kimdir? Hayatı, biyografisi

Kaynak: Duvar

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu