Faydalı Bilgiler

Martta hangi illerde yasaklar kalkacak? Mersin’de normalleşme ne zaman?

Türkiye'de gözler 1 Mart'ta yapılacak kabine toplantısına çevrilirken "Mart'ta hangi illerde yasaklar kalkacak? Mersin'de normalleşme ne zaman?" soruları gündeme geldi.

Türkiye’de gözler 1 Mart’ta yapılacak kabine toplantısına çevrilirken “Mart’ta hangi illerde yasaklar kalkacak? Mersin’de normalleşme ne zaman?” soruları gündeme geldi.

Daha önceki toplantı sonrasında duyurulan “Yerinde karar” dönemi, yarın gerçekleştirilecek toplantıda alınan kararlarla birlikte başlayacak. Restoran ve kafelerin açılması, yüz yüze eğitim ve sokağa çıkma yasağı gibi Covid-19’a karşı uygulanan kısıtlamalarla ilgili alınan kararlar belli olacak.

Alınacak kararlar arasında en çok merak edilenler ise; Martta hangi illerde yasaklar kalkacak? Mersin’de normalleşme ne zaman? sorularının yanıtları olacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NORMALLEŞME İÇİN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü yaptığı açıklamada normalleşme süreciyle ilgili bilgiler de vermişti. Gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söylemişti:

“Bilim Kurulumuzun çalışmaları pazartesi günü kabineye gelecek. Orada müzakeresini yapacağız. Mutasyonun hangi illerde ne konumda olduğunu orada Sağlık Bakanımız bizlere takdim edecek. Sonra da bizler ne gibi tedbirler alabiliriz, lokantalarla ilgili neler yapmamız gerekir, kafeteryalarla ilgili ne adımlar atarız, otellere varıncaya kadar ne yapmamız gerekiyor, bunların kararını Kabine Toplantısı’nda ele alacağız.”

NORMALLEŞME NASIL UYGULANACAK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, normalleşme takviminin nasıl uygulanacağı ve illerin risk durumuna göre nasıl sınıflandırılacağı hakkında detayları paylaştı. Buna göre iller vaka sayılarının nüfuslarına oranı ile “düşük”, “orta”, “yüksek” ve “çok yüksek” riskli olarak sınıflandırılacak.

  • Yüz binde 10’un altında vaka görülen iller “düşük riskli”
  • Yüz binde 11-35 arası vaka olan iller “orta riskli”
  • Yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller “yüksek riskli”
  • Yüz binde 100’ün üstünde vaka seyri görülen iller ise “çok yüksek riskli” olarak belirlenecek.

NORMALLEŞME EN YAKIN İLLER

Sağlık Bakanlığı tarafından haftalık olarak yayınlanan her 100 bin kişide Covid-19 vaka sayısı verilerine göre Türkiye’de geçen hafta 5 il düşük riskli, 5 il orta riskli, 39 il yüksek, 12 il ise çok yüksek riskli kategoride yer almaktadır.

Açıklanan verilere göre Türkiye’de normalleşmeye en yakın iller, düşük riskli iller olarak açıklanan; Batman, Hakkari, Iğdır, Şırnak ve Muş olarak görülüyor. Orta riskli iller arasında da bazı illerin ilk normalleşme yaşanacak yerler arasında olması bekleniyor.

MERSİN’DE NORMALLEŞME NE ZAMAN?

Bu gelişmeler doğrultusunda “Mersin’de normalleşme ne zaman?” sorusu akıllara gelirken, haftalık açıklanan verilerde yüksek riskli iller arasında olan Mersin’de normalleşmenin vaka sayılarının azalması sonrası başlaması bekleniyor.

Kaynak
egehaber.com

Editor

Mersin'e seyahat mi planlıyorsunuz? Mersin geziniz için popüler aktiviteler, gezilecek yerler, müzeler, tarihi turistik mekanlar ve semtler, Mersin'de gerçekleşecek tüm etkinlikler, Mersinde gezilecek yerler, restoranlar, turlar, oteller gibi görsel bir rehber ve tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bilgileri sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu