Faydalı Bilgiler

Makyaj Kalıcılığı Sağlamanın 4 Yolu

Makyaj kalıcılığı son derece önemli durumlardan biridir. Sürekli olarak makyaj yapan kişilerin en büyük sorunlarından biri kalıcılığı sağlayamaması konusunda olmaktadır. Pek çok farklı yöntem ile birlikte kalıcı makyajları ulaşmak mümkün olur.

Makyaj kalıcılığı son derece önemli durumlardan biridir. Sürekli olarak makyaj yapan kişilerin en büyük sorunlarından biri kalıcılığı sağlayamaması konusunda olmaktadır. Pek çok farklı yöntem ile birlikte kalıcı makyajları ulaşmak mümkün olur.

Çevresel faktörlerden ve terleme gibi durumlardan kaynaklı olarak ciltte bulunan makyaj bir süre sonra akmaya başlar. Bu durum kötü bir görüntü ortaya çıkarır. Makyaj yaparken uzun ömürlü olması için bazı püf noktaları yerine getirdiğiniz zaman kalıcı makyajlar elde etmek mümkün olur. Özellikle ten makyajı yapıldıktan 3 ya da 4 saat sonra akmaya başlar. Bu gibi durumlarda yapılması gereken püf noktalar aşağıda verilmiştir.

Makyaj Bazı Kullanımı

Sabit ve uzun süreli kullanım imkânı sağlayabilecek makyajlar yapabilmek için mutlaka makyaj bazı kullanımına önem gösterilmelidir. Cildinize ve göz kapaklarınıza uyguladığınız makyajın çok daha kalıcı olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda makyajınız ile cildinizin bütünleyici bir görüntü ortaya çıkarabilmesi için mutlaka makyaj bazı kullanmak gerekir.

Cilt alt tonunuz ile uygun bir renge sahip olan makyaj bazılarını tercih etmeye özen göstermeniz gerekir. Işıltılı az tona sahip olan makyaj bazıları da mevcuttur. Böylece daha parlak ve canlı bir cilt görünümüne kavuşmuş olursunuz. Aynı zamanda cilt makyajını mat olarak seven kişiler için de makyaj bazları bulunmaktadır.

Görsel milliyet.com.tr

Makyaj bazılarının bir diğer avantajı ise cilt ile makyaj arasında bir bariyer oluşturmasıdır. Bu bariyer sayesinde gözeneklerin içerisine fondöten kalıntıları girmez. Bu durumda sivilce ve akne gibi problemleri ortadan kaldırır. Makyaj kalıcılığı ve bütünleyici makyaj görünümünü ulaşmak isteyen kişilerin mutlaka makyaj bazı kullanımına özen göstermesi gerekir.

Yüksek Kalıcılıkta Fondöten

Makyaj kalıcılığı konusunda dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise fondöten seçimidir. Kalıcılığı yüksek olan fondötenler tercih edildiği zaman uzun ömürlü makyajlar yapmak mümkün olur. Cilde tam olarak yerleşip, mat bir bitişe sahip olan ve gün boyu kalıcılık sağlayan fondötenler tercih edildiği zaman makyaj görünümü daha iyi bir şekilde ortaya çıkar. Aynı zamanda fondöten tercihi yaparken mutlaka suya dayanıklı olan fondöten tercihleri yapmak gerekir. Fondöten cilde uygulanır uygulanmaz yerleşmelidir. Böyle bir fondötene sahip olmak için ilk olarak boyun bölgenizde deneme yapmanız önerilir.

Pudra İle Sabitleme

Kalıcılığı yüksek olan bir makyaj görünümü elde edebilmek için pudra ile sabitleme işlemini gerçekleştirmek gerekir. Özellikle fondöteni ve gözaltı kapatıcısını beklemediğiniz zaman akma gibi durumlar söz konusu olur. Pudra ile sabitleme işlemini gerçekleştirirken küçük hareketler yapmaya özen gösterilmelidir.

Gözaltı bölgesinde bulunan kırışıklıklara azaltabilmek için sabitleme işlemini gerçekleştirmek gerekir. Pudra tercihi yaparken ten renginiz ile uyumlu olan renkleri tercih etmelisiniz. İnce bir formda uygulamaya da özen gösterilmelidir. Kalın olarak tercih edilirse hoş bir görüntü ortaya çıkmaz. Pudra ile sabitleme işlemi gerçekleştirildiği zaman makyaj kalıcılığı 1 güne kadar sürer. Aynı zamanda fondöten sürüldüğü zaman genişleyen gözenekler pudra ile sabitleme işlemi gerçekleştirildiği zaman ortadan kalkar.

Görsel hurriyet.com.tr

Sabitleyici Sprey

Kalıcı makyajla sahip olabilmek için mutlaka sabitleyici sprey tercih etmek gerekir. Sabitleyici sprey yardımı ile son derece pürüzsüz ve kalıcı makyajlar elde etmek mümkündür. Makyaj öncesinde uygulanabildiği gibi makyaj sonrasında da sabitleme spreyi kullanımı söz konusu olur.

Makyaj kalıcılığı kadınların en çok dikkat ettiği konulardan biridir. Uygulanan fondöten ve pudra tipine bağlı olarak makyaj tam olarak cilde oturmayabilir. Sabitleyici sprey ile birlikte makyaj tam olarak değil de oturur. Aynı zamanda daha doğal bir makyaj görünümüne ulaşmak için de büyük bir fayda sağlamaktadır. Sabitleyici sprey ile birlikte makyaj bir gün boyunca sabit bir şekilde cildinizde kalacaktır.

Ayşegül Öztürk – Mersindeneyapilir.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu