Faydalı Bilgiler

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak tıkanıklığının nasıl geçeceği sorunu, bulaşıcı hastalıkların yayılmasında en yaygın sorunlardan biri haline geldi.

Kulak tıkanıklığının nasıl geçeceği sorunu, bulaşıcı hastalıkların yayılmasında en yaygın sorunlardan biri haline geldi. Kulak tıkanıklığı genellikle ciddi bir durum olmasa da tıkalı bir kulağın kendisi can sıkıcı olabilir.

Kulaklarınızı nasıl açacağınızı hakkında sizler için bazı yöntemler sıraladık. Ancak kulak tıkanıklığını açmadan önce kulağın tıkanma nedenini anlamak daha önemlidir. Çünkü tıkanıklık basit nedenlerden kaynaklanıyor olabilir veya ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Özellikle kulakları bilmeden temizleme eylemi, tıkalı kulakları açmaya göre daha fazla kulak tıkanmasına neden olur ve bu tür yanlış hareketlerin neden olduğu kulak tıkanıklıkları bile ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle kulakların nasıl temizleneceğine dikkat edilmeli.

Kulak Tıkanıklığı Nedir?

Kulak basıncının neden olduğu kulak tıkanıklığı, geçici işitme kaybı olarak tanımlanabilir. Kulak tıkanıklığı yaygındır ve farklı yaş ve cinsiyetteki insanları etkiler. Bu, kulak kanalının farklı nedenlerle kapatılması ve östaki borusunun kulak zarının her iki tarafına eşit hava basıncı sağlayamaması durumunda ortaya çıkar. Östaki borusu, orta kulağı burun boşluğunun arkasına bağlayan bir kanal gibidir. Östaki borusunun arızalanması orta kulakta havalandırmayı ve kulaktaki basıncın dengelenmesini sağlar.

Görsel hurriyet.com.tr’den alınmıştır.

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?

Kulak tıkanıklığının en yaygın nedeni yüksek yerlere çıkmaktır. Orta kulaktaki basınç değişiklikleri nedeniyle hemen hemen herkes bu durumu yaşar. Genellikle esneme ile giderilen bu tıkanma, basınç farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Kulağı pamuklu çubukla temizlemek kulak tıkanıklığının diğer bir yaygın nedenidir. Kulak çubukları, kulak kiri adı verilen salgıları kulaklara iter, bu nedenle salgılar, kulakların tıkanmasına neden olur. Uzun süreli tıkanıklığa, ağrıya ve işitme kaybına neden olabilen kulak tıkanıklığının birçok nedeni olabilir.

Tıkalı Kulak Nasıl Açılır?

Kulaklarınızı nasıl açacağınız konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü kulak tıkanıklığı genellikle geçici bir sorundur ve bazen birkaç saat, hatta birkaç gün sonra kaybolur. Kulak tıkanıklığı geçmezse ve ağrı hissetmenize neden olursa kulak burun boğaz uzmanına gitmelisiniz.

Aslında kulak tıkanıklığının nedenine bağlı olarak tıkalı kulağın nasıl açılacağı değişiklik gösterecektir. Yapmanız gereken ilk şey kulaklarınızı açmak için bazı basit yöntemler denemek olmalı. Östaki borusunun açılması ve basıncın serbest kaması gerekir. Bu şekilde kulaklar gevşeyecektir. Sakız çiğneyebilir, esneyebilir veya nefes alıyormuş gibi yapabilir, burun deliklerinizi ve ağzınızı kapatarak nefes vermeye çalışabilirsiniz. Bunlar kulaklarınızdaki basıncın boşaltılmasını sağlar.

Görsel Google Fotoğraflar’dan alınmıştır

Doğal Yöntemlerle Kulak Tıkanıklığı Açma

Kulak tıkanıklığı pratik yön tedavi edilebilir. Ancak kulak tıkanıklığı büyük boyutlara ulaştıysa nedenini anlamak için önce bir uzmana danışmak gerekir. Kulak tıkanıklığını nasıl geçirebilirim derseniz, evde kulak tıkanıklığını tedavi etmek için kullanılan şifalı bitkilerden ve pratik yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Sıcak Su Torbası

Kulaklara ısı uygulayabilirsiniz. Tıkalı kulakları açmak, östaki borusunu genişletmek ve gevşetmek için ılık kompres kullanacaksınız. Sıcak su şişesi tutarak kulaklarınıza sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Sıcak su şişeniz yoksa havluyu ısıtabilir ve kulaklarınıza koyabilirsiniz.

Zeytinyağı

Bir tencerede bir çay kaşığı zeytinyağı ısıtın. Ancak, lütfen yüksek sıcaklıklara dikkat edin. Kulağınıza 3-4 damla ılık zeytinyağı koyun, ardından diğer kulağınızın üzerine uzanın ve tıkanan kulağın havada kalması için 10 dakika bekleyin. 10 dakika sonra kulağınızı yana yatırarak zeytinyağının dışarı akmasını sağlayın.

Esnemek

Kulak tıkanıklığına iyi gelen diğer bir diğer yöntem de esneme yöntemidir. Esneme ve yutkunma, kulaklardaki hava basıncını dengelemeye de yardımcı olabilir. Aslında esneme, aynı anda hem havaya hem de timpanik zara doğru esneme olarak tanımlanır. Kulaklarınız tıkalıysa, bu sizin en kolay yolunuzdur. Anlık olarak kulaklarınız açılabilir ve rahatlıkla duyabilirsiniz. Kısa süre içerisinde kulağınızın tekrar tıkanması muhtemeldir. Kalıcı çözümler için doktor hekime görünmelisiniz.

Ayşegül Öztürk | Mersindeneyapilir.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu