Faydalı Bilgiler

KOSGEB iş planı nasıl doldurulur 2021

Bu yıl yeni girişimciler için 65 bin lira destek veren ve girişimcilerin işlerini geliştirmelerine yardımcı olan KOSGEB hibe ve desteklerinden faydalanmak için öncelikle girişimcilerin girişimcilik kursunu başarıyla bitirmiş olmaları gerekiyor.

Bu yıl yeni girişimciler için 65 bin lira destek veren ve girişimcilerin işlerini geliştirmelerine yardımcı olan KOSGEB hibe ve desteklerinden faydalanmak için öncelikle girişimcilerin girişimcilik kursunu başarıyla bitirmiş olmaları gerekiyor.

Bu kurstan sonra Kosgeb iş planı KOSGEB resmi sitesinden indirilerek ve kağıda dökülerek üzerinde çalışmalar yapılarak geliştirilebilir. Planın kusursuz bir şekilde hazırlanması için internet üzerinden birçok örnek Kosgeb iş planı dosyalarla ulaşmak mümkündür.

Bu yazıda biz de Kosgeb iş planı hazırlamadan önce neler yapmanız gerektiğini ne tür araştırmalarda bulunmanız gerektiğini anlatarak, kuracağınız yeni iş ile ilgili gerekli olan hibe ve destekleri almanıza yardımcı olmak istiyoruz. Sadece bu yazıdaki anlatılan önemli noktaları dikkatle araştırarak, Siz de kendi Kosgeb iş planı dosyanızı kusursuz bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu dosyayı hazırlamadan önce kurmak istediğiniz iş ile ilgili olarak, önü açık orijinal ve para kazandıracak bir iş fikrinizin olması gerekiyor.

KOSGEB iş Planı Bölümleri

 Dosyanın ilk bölümünde girişimcinin adı ve soyadı iş fikrinin adı ve kuracağı işletmeden adı bilgilerine yer vermek gerekiyor. Yine bu bölümde en genel bilgiler kısmı altında girişimci bilgileri alt başlığı bulunmaktadır. Bu kısımda girişimci Kişinin kendini tanıtması varsa ortakları hakkında bilgi vermesi, eğitim durumu ve iş tecrübelerine değinmesi gerekiyor. İş tecrübesine değinmesinin önemi şuradadır, girişimci kişi kuracağı iş yer için yeterli bilgi ve deneyime sahip olduğunu, dosyayı inceleyen komisyon üyelerine göstermiş olacaktır. Hiçbir İş tecrübesi olmayan girişimci ile daha önce tecrübe sahibi olmuş girişimci arasında farklar vardır. Bu noktada iş fikri yan başlığı altında olduğunuz işi ve kurma gerekçenizi bir kaç cümle ile ifade edebilirsiniz. Mesela kuaför dükkanı açacaksanız, o çevrede böyle bir iş yerine ihtiyaç duyulduğunu gözlemlediğinizi belirtebilirsiniz. Daha önce siz de çırak veya usta olarak bu işi yapmış olduğunuzu, belge sahibi olduğunuzu da ekleyebilirsiniz. Açacağınız dükkanla ilgili gerekli sermayeyi de ne şekilde elde edeceğinizi belirtmelisiniz. Çünkü giderlerin hepsini KOSGEB karşılamaz.

KOSGEB görseli Esnaf Kredim’den alınmıştır.

II. Bölüm

Dosyanın ikinci bölümünde işletme bilgileri girişimci bir ortaklarla ilgili bilgiler biraz daha açık şekilde ifade edilmektedir. Girişimci Bu İş fikrini neden seçtiğini önceki gözlemlerine dayanarak bu alanda böyle bir işe ihtiyaç duyulduğunu birkaç elle tutulur argümanla savunabilir. Ya o çevrede ihtiyacı karşılayacak kapasitede yeterli bir iş yeri yoktur veya o mevkide hiç kuaför yoktur diyebilir.

III. Bölüm

 Sonraki aşamada olacağı iş yerinin misyonu hakkında bilgi vermelidir. Çünkü kurulacak olan işyeri çok uzun yıllar boyunca hem girişimciye hem de çalıştıracağı elemanlara para kazandıracak bir potansiyel kazanmalıdır. Bu nedenler vizyon ve misyon kavramlarına net bir şekilde değinmek gerekiyor. Girişimcinin vizyonu o kadar geniş olmalı ki bir yıl içinde neyi hedeflediğini tablo halinde ortaya koyabilmelidir. Girişimci kişi çok iyi bir kuaför olabilir, ancak bununla beraber insanlarla iyi ilişkileri de olmalıdır. Yani insanların, bu girişimciyi ve iş yerini tercih etmesinin birden çok nedeni olmalıdır. İyi hizmet düşük ücret her işletme için başarıya götüren iki önemli faktördür.

IV. Bölüm

 Girişimci pazar bilgilerine iyi pazarlama planına hakim olmalıdır. Kurulacak iş yerinin pazarının sahip olduğu büyüklüğün maddi değeri ve hedef ile değil pay oranı önceden ön görülürse projenin destek görmesi daha da kolaylaşacaktır. Girişimci müşterilerini iyi tanımalı onların yaş gelir durumuna tüketim alışkanlıklarına hakim olmalıdır. Etrafta rakip varsa bu rakiplerin analizinin de iyi yapılması gerekiyor. Rakiplerin Ne şekilde çalıştıklarına, nasıl para kazandıklarına, nasıl hizmet verdiklerine bakmadan, o işe girişilmemelidir.

V. Bölüm

 Bu sektördeki fırsat ve tehditlerin neler olduğunun araştırılması gerekiyor. Olacak iş yeri bir kuaför ya da bir fabrika olabilir. Ne olursa olsun girişimci kişi ayakları yere sağlam basan, işinde plan yapabilen, risk alabilen yalnız kaldığında da çaresizliğe düşmeden düştüğü yerden silkinip ayağa kalkabilen kişidir. Bu özelliklere sahip olmak için de piyasayı yakından tanımak, iyi bir gözlemci olmak ve fırsat geldiğinde hemen değerlendirecek kadar uyanık olmak gerekiyor.

VI. Bölüm

 Bir diğer konu yapılacak olan hizmetin ya da üretilecek olan ürünün nasıl tanıtılacağı nasıl sevdirileceği ve müşteri çekeceği ile alakalı çalışmaları kapsar. Reklam bu noktada baş vurulacak en önemli araçtır. Günümüzde de kuaförler için yerel medya, gazete ve radyolar, daha büyük çaplı işler için internet ortamı çok önemli tanıtım araçlarıdır.

VII. Bölüm

 Kuaför lokanta gibi yerlerin mekan konumu çok önemlidir bu tür yerlerin kuytu ve tenha alanlarda değil, kalabalık ve merkezi bir alanda açılması önemlidir. Kirası çok ucuz diye tenha bir yerde kuaför dükkanı açmak, kısa sürede kepenk kapatmaya neden olabilir. Açılan her yerin mutlaka hesap edilen veya edilmeyen giderleri vardır. Bu yüzden kuaför, fırın, lokanta vs gibi yerlerin merkezi yerlerde, atölye fabrika gibi yerlerin ise tenha yerlerde açılması daha fazla avantaj getirir.

VIII. Bölüm

Bir diğer nokta ise girişimci kişinin Hizmet veya üretim planına sahip olmasının gerekliliğidir. İşletme ne kadar küçük olursa olsun, iş akış şeması olmalıdır. Kuaför, kozmetik ürünleri kaliteli ve ucuza alacak, yanında deneyimli ve kalifiye eleman çalıştıracaktır.

IX. Bölüm

İşletmenin resmi evrak alma ve açılış prosedürleri, işe başlamadan önce araştırılmalı, oda kaydı, vergi levhası ruhsat belgesi su, elektrik internet bağlatma gibi işlerin önceden planlanması gereklidir. Hangi iş kaç günde bitirilecektir? Tablo hazırlayarak bu bilgilere yer verin.

X. Bölüm

Yönetim planında iş yerinde çalışacak elemanların kimler oldukları ve ne iş yapacakları, çalışma saatleri ve görevleri hakkında bilgi verilmelidir. Tasarlanan iş yerinin kurulum masrafları kalem kalem önceden belirlenmeli, hesapta olmayan her şey hesaba katılarak tüm masraflar tablo halinde yazılıp, iş yeri için gereken alet edevat teçhizat tutarları birinci elden ve ucuza satın alınmalıdır. Bunun için girişimcinin iyi bir pazarlama stratejisi ve becerisi olmalıdır.

XI. Bölüm

Bir diğer konu ise işletmenin genel giderleri konusudur. KOSGEB iş planı hazırlanırken, işletmenin giderleri, ihtiyaç duyulan malzemeleri, hammadde, yakıt, su, elektrik, personel giderleri, bakım giderleri, ısıtma soğutma giderleri sabit ve değişen giderler göz önüne alınarak ayrı bir sayfada listelenmelidir.

Açılacak iş yerinin günde ne kadar müşteriye hizmet vereceği, saç kesimi, saç yıkama, saç boyama, sakal tıraşı ücretleri önceden ve rakiplerin ücretleri gözetilerek belirlenmelidir. söz gelimi rakip kuaför saç kesimi için 50 TL fiyat belirlediyse, yeni girişimci bundan yüksek bir fiyat belirlememeli, hatta 30-40 TL gibi fiyatlarla hizmete başlamalıdır.

Son Bölüm

İşyeri için toplam gider cetvelinin hazırlanması ve tasnif edilmesi konusu da çok önemli konular arasındadır. Açacağınız iş yeri için masrafların toplamda ne kadar olacağını kalem kalem hesaplayarak bir cetvel oluşturun. Sonra bu masrafları nasıl karşılayacağınızı belirtin. Ardından KOSGEB iş planı dosyanızda, KOSGEB’ten beklediğiniz destek tutarını da belirtin. Bu yazıda anlattığımız noktalara dikkat ederek KOSGEB İş Planı hazırlarsanız, çok daha tutarlı ve kabul görecek bir iş planı hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu